Mieszkanie w Krakowie z nagrodą A’ Design Award!

Wnętrze zaprojektował zespół architektów z pracowni Eklekt Atelier. Mieszkanie w Krakowie zdobyło nagrodę Silver A’ Design Award w kategorii projektowanie wnętrz i wystaw w 2022 r. Nie jest to jedyne wyróżnienie dla tej przestrzeni.

Unikalną cechą tego mieszkania są opływowe kształty. Architekci celowo unikali ostrych krawędzi, aby stworzyć przytulną i lekką przestrzeń. Efekt udało się osiągnąć, sięgając po delikatną i przyjemną dla oczu paletę barw. W ten sposób zaprojektowało całą, liczącą 66 m kw. powierzchnię.

To co widać wewnątrz, jest efektem inspiracji samym budynkiem. Mieszkanie znajduje się w nowym apartamentowcu, którego zewnętrzne ściany biegną po dużej średnicy elipsy. Wykorzystał to architekt Przemysław Cepielik, który podobny zabieg zastosował w środku i wypełnił pomieszczenia gładkimi, miękkimi liniami i obłymi kształtami. Wykorzystano tu materiały o podwyższonej jakości, które mogą towarzyszyć domownikom przez długie lata. Finalnie powstała przestrzeń o minimalistycznym charakterze, która jest jednocześnie ciepła, delikatna i przytulna. Wrażenie potęguje subtelne oświetlenie. Lokatorzy mogą łatwo zmieniać natężenie światła i w ten sposób wpływać na panujący tu nastrój.

Apartament został podzielony na dwie strefy. Pierwszą stanowi salon z kuchnią i jadalnią. To strefa dzienna, w której domownicy spędzają większość wolnego czasu. Druga jest strefa prywatna, która składa się z sypialni połączonej z aneksem łazienkowym. Aby stworzyć taki podział architekci musieli zaprojektować nowy układ funkcjonalny i wyburzyć część ścian działowych. Nietypowy układ widać na rzucie, który publikujemy w galerii zdjęć. Zaokrąglone ściany są trudne do aranżacji, ale krakowskie mieszkanie dowodzi, że z pozornego problemu można uczynić atut wnętrza. Chcąc w pełni wykorzystać dostępną powierzchnię wykorzystano meble o zaokrąglonych i opływowych kształtach. Zabudowę wykonano specjalnie dla tej przestrzeni. Przykładem jest część kuchenna, w której gięte słupy wykonane zostały z mdf. Taki zabieg pozwolił zamaskować elementy statyczne budynku i piony wentylacyjne. Sprzęt AGD został ukryty od stałej zabudowy dzięki systemom jezdnym.

Podobne systemy znalazły się w zabudowie, która oddziela część nocną od dziennej. Oglądając zdjęcia można odnieść wrażenie, że zabudowę wykonano jako okładzinę pełnej ściany. W rzeczywistości jest to sprytnie zaprojektowany system do przechowywania. Szafy skrywają system jezdny drzwi szklanych, który powtórzono w wejściu z sypialni do łazienki.


Projektując wnętrze architekci zwracali uwagę na każdy detal. W oryginalny sposób potraktowali przejścia pomiędzy strefami, które wzbudzają zainteresowanie i zachęcają do eksploracji miejsca. Jednocześnie jest to wnętrze dopasowane do charakteru mieszkańców. Przestrzeń sprzyja osiągnięciu poczucia spokoju i stabilności.

Zaprojektowane mieszkanie w Krakowie niedawno zdobyło nagrodę Silver A’ Design Award w kategorii projektowanie wnętrz i wystaw w 2022 r. Wcześniej przestrzeń docenili członkowie jury konkursu „WNĘTRZE = DESIGN as/of/in FUNCTION” organizowanym w ramach VII Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszkanie zdobyło nagrodę Grand Prix w kategorii Wnętrze Prywatne.

Inną międzynarodową nagrodą, którą architekci z Eklekt Atelier otrzymali za krakowskie mieszkanie jest nagroda Gold Winner w konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2023, w którym nagradzane są najlepsze projekty z zakresu architektury i wzornictwa. Konkurs organizuje APR – platforma mediowa i organizacja współpracująca z wydawcami prasy architektonicznej z całego świata. Laureatami tego konkursu są słynne pracownie architektoniczne na świecie, w tym między innymi Foster+Partners, Jean Nouvel, biuro SOM czy Perkins&Will.

Z kolei A’ Design Award & Competition to międzynarodowy konkurs, który organizowany jest we Włoszech. W wydarzeniu uczestniczą zarówno architekci jak i projektanci form przemysłowych. Decyzję o przyznaniu nagród podejmuje jury, w którym zasiadają eksperci z branży – wykładowcy, dziennikarze, designerzy i przedsiębiorcy.

Projekt: Eklekt Atelier

Zespół projektowy:  Przemysław Cepielik, Grzegorz Bukowski, Małgorzata Krupa, Ewelina Słomska

źródło: EKLEKT ATELIER

Czytaj też: Kraków | Mieszkanie | Wnętrza | Detal | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.