fot. Juliusz Sokołowski

Dom w Bieszczadach od Medusa Group. Zaglądamy do środka!

Dom w Bieszczadach od Medusa Group powstał przy granicy Polski z Ukrainą. Piękne i dzikie tereny Bieszczad zachwycają melancholią i bogactwem natury, przyciągając miłośników dzikiej przyrody.

Architekci ze studia Medusa Group zaprojektowali dom, który zatapia się w górzystym pejzażu. Architektura rysuje granice z przyrodą. Od drogi pozostanie nieogrodzony. Miejscami przestrzeń przenika przez bryłę, gdzie indziej nachodzi na budynek. Dach pokryty strukturą ziemną z warstwą darni wpisał dom w kontekst miejsca i osłabił poczucie jego obecności na tle Otrytu – malowniczego, górzystego pasma Bieszczad.


Dom w Bieszczadach od Medusa Group zaprojektowany dla firmy Henniger Investment podkreślać ma piękno miejsca, nie wpływając negatywnie na jego odbiór. Kryty cortenem budynek kadruje widok, miejscami nawet powiela go refleksami na dużych przeszkleniach.

Architektura skrywa się wśród zieleni, dzięki czemu otwiera dom na panoramę nakładających się na siebie bieszczadzkich szczytów. Jednocześnie nie zabiera tego widoku innym. Od strony sąsiedniej zabudowy dom przypominać miał załamanie wzgórza, zaś od północy zachować charakter budynku, który posiada swoją skalę i masę.

Na zabudowę składa się na strefa prywatna z gabinetem i zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz spa ze skrzydłem gościnnym mieszczącym kilka pokoi. Wyzwaniem było wpisanie budynku z tak bogatym programem funkcjonalnym w morfologię działki. Kiedy budynek okrył się rdzawą powłoką oraz grubą warstwą zieleni zatracił się w pejzażu.

Działka, w sposób planowany i zgodny z naturalnymi procesami zabliźniła większość śladów architektonicznej interwencji, pozostawiając na widoku wyłącznie te elementy, które podkreślić miały zaprojektowaną tektonikę terenu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura | Wnętrza | Polska | Medusa Group

____________

lokalizacja: Bieszczady
architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała / Medusa Group
współpraca autorska: Jarosław Przybyłka, Anna Gołyga, Michał Sokołowski, Michał Laskowski
konstrukcja: KZ STUDIO PROJEKT
branże: WN-PROJEKT, ELSANTEAM, Eko Elprom
inwestor: Henniger Investment
powierzchnia użytkowa: 352,58 m kw.
projekt: 2019
realizacja: 2020
FOT. Juliusz Sokołowski.

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły