Dom z czapką. Powstał na osiedlu willowym w Gdańsku!

 

Dom z czapką zaprojektowali architekci z gdańskiej pracowni architektonicznej IFAgroup Kamila Domachowskiego zrealizowali projekt w geometrycznym środku Trójmiasta, czyli Gdańska, Sopotu i Gdyni. Dom znajduje się na styku dwóch dzielnic – bardzo zabytkowej i współczesnej. Bryła stworzona przez architektów jest historycznym rysem we współczesnej interpretacji.

Elegancki “dom z czapką” znajduje się w gdańskiej dzielnicy willowej. Słowo „bryła” w odniesieniu do tego domu wydaje się bardzo adekwatne, bo dom jest jakby wyciosany z jednej śnieżnobiałej bryły. Strefa wejścia jest wyciągnięta na zewnątrz z tej samej materii, kształtem nawiązuje do formy dachu. Warto zauważyć, że stolarka okienna jest dopasowana kolorystyką do podłoża. Na parterze i piętrze okna są białe, a na samej górze okna mają kolor identyczny z blachą tytanowo-cynkową, z której wykonano dach.


Dom stoi pomiędzy dwoma budynkami, z których jeden jest niższy a drugi wyższy od niego. Rozmiar i kształt dachu wynika z linii łączącej te dwie sąsiednie budowle. Przez to dach mansardowy wieńczący dom jest przekornie przekrzywiony.

Sama forma dachu mansardowego wynika z potrzeby zwiększenia znajdującej się pod nim przestrzeni. Połacie są podzielone na dwie części – jedna jest prawie pionowa, druga – prawie pozioma. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego architekta – Mansarta, żyjącego w XVII w.

Minimalizm tego domu podkreśla płynne przejście płaszczyzny dachu w płaszczyznę ściany. Geometryczny kształt dachu potwierdza powtarzający się skośny rąbek blachy, powielający jeden z kątów. Nałożona blaszana „czapka” na budynek zmniejsza optycznie jego gabaryty.

Dach tego budynku jest interpretacją dachu mansardowego, którego forma podejmuje dialog z sąsiednimi budynkami w pierzei, wchodząc z nimi w relację. Dom jest nowoczesny, ale nie przytłacza, a raczej subtelnie wpisuje się w kontekst.

Czytaj też: Gdańsk | Dom jednorodzinny | Architektura | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Nazwa projektu:  Dom z czapką
Biuro architektoniczne: IFAgroup / www.ifagroup.pl
Kontatk e-mail: kamil.domachowski@ifagroup.pl
Lokalizacja firmy: Gdańsk, Polska
Rok ukończenia: 2020
Powierzchnia: 290m2
Lokalizacja projektu: Gdańsk, Polska
Główny architekt: Kamil Domachowski
Zdjęcia: Jakub Nanowski https://perspektywa.net.pl
Zdjęcia z drona: Sebastian Małyszczyk www.polandbylocals.com
Zespół projektowy: Kamil Domachowski, Maciej Busch, Karolina Wood, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły