Aura - Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i największych poznańskich parków. Apartamentowiec Aura, jak to na Roberta Koniecznego przystało, będzie czymś wyjątkowym, nietuzinkowym. Co więcej, inwestorem jest Piotr Voelkel, wielkopolski przedsiębiorca, który znany jest ze swojego zamiłowania do sztuki i kultury, a poznaniacy kojarzą go również za sprawą wieżowca Bałtyk, który na stałe wpisał się w panoramę Poznania. Duet Konieczny i Voelkel daje nadzieję, że Poznań wzbogaci się o kolejną świetną architekturę! 

Apartamentowiec Aura jak wertykalny ogród

Aura powstaje na Winogradach na działce przylegającej do terenu Klubu Sportowego Posnania, przy ul. Słowiańskiej w Poznaniu. Apartamentowiec będzie podłużną bryłą, która przybrała kształt łuku. Całość została dosłownie zatopiona w zieleni. Według udzielnych nam informacji, budynek ma pokryć aż 140.000 roślin. To sprawia, że będzie to nie tylko pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu, ale także pierwszy wertykalny ogród w wielkopolsce. W budynku ma znaleźć się 55 apartamentów. Ich wielkość ma rozpoczynać się od 34 m. kw ale będą również 160 metrowe, dwupoziomowe apartamenty. Na terenie obiektu powstanie również kameralne SPA.

Jak można było się spodziewać, we wnętrzu nie zabraknie sztuki. Do projektowania wnętrz inwestor zaprosił znaną w Poznaniu artystkę Alicję Białą, autorkę kolorowych “Totemów” stojących między hotelem Sheraton i Bałtykiem. Dla Aury artystka zaprojektowała w przestrzeni lobby oryginalną ceramiczną roślinną rzeźbę -lampę oraz relief nawiązujący do  związku człowieka z naturą. Wisząca rzeźba-lampa oraz relief będą pokryte stworzonymi specjalnie przez artystkę szkliwami.

“Główną inspiracją form rzeźbiarskich były rośliny obecne lokalnie w Wielkopolsce, czasem zagrożone przez degradację siedlisk i zmiany klimatyczne. U mnie te małe rośliny są przeskalowane, dumne, zauważalne i mimo wszystko pełne nadziei. Poszukiwanie własnych szkliw pojawiło się z potrzeby samowystarczalności i tworzenia sztuki z materiałów, które znam i rozumiem. Szkliwa przygotuję z ziemi pobranej z różnych miejsc w Wielkopolsce, także z placu budowy Aury. Gleba z zawartością zróżnicowanych minerałów, zdeterminuje kolor szkliwa na rzeźbach” – mówi artystka Alicja Biała.

Aura jest nowatorskim projektem nie tylko ze względu na architekturę budynku. Inwestor położył silny nacisk także na komfort właścicieli apartamentów. Pomimo tego, że budynek jest kameralny, posiada aż pięć wejść z windami. Celem takiego zabiegu jest wygoda oraz intymność. Na każdej kondygnacji znajdują się drzwi do maksymalnie czterech apartamentów. W standardzie zwracają uwagę w szczególności ogromne okna w aluminium, ze względu na swoją cenę rzadko spotykane w ofertach deweloperów. Apartamenty posiadają także ogrzewanie podłogowe oraz wideofony z możliwością połączenia ze smartfonami. W wielu lokalach zaplanowano aż dwa balkony i cieszą się one doświetleniem od dwóch stron świata – południowej i północnej. Od strony południowej zaprojektowano przestronne i słoneczne strefy dzienne z pięknymi widokami na panoramę miasta oraz Park Cytadela. Od północy natomiast zlokalizowano przede wszystkim sypialnie. W budynku Aura zaprojektowano łącznie tylko 55 apartamentów, więc inwestycja ma charakter kameralny i butikowy. Powierzchnie dostępnych apartamentów rozpoczynają się od 34 m. kw ale w ramach inwestycji klienci mogą nabyć także lokale 70-metrowa, a nawet 160 metrowe apartamenty dwupoziomowe z czterema balkonami i doskonałymi widokami. To propozycja dla najbardziej wymagających inwestorów.

Skąd wziął się pomysł na zaprojektowanie większych lokali w strukturze budynku aparthotelowego? Bez względu na to, czy apartament w Aurze będzie przeznaczony pod najem długo- bądź krótkoterminowy, czy właściciel zdecyduje się pozostawić go dla siebie, założeniem twórców projektu było stworzenie wysokiego komfortu, zapewnionego poprzez wygodną przestrzeń apartamentów oraz kontakt z naturą.

Architektura Roberta Koniecznego oraz doskonała lokalizacja sprawiają, że zakup apartamentu w Aurze może być dla wielu osób ciekawą alternatywą wobec inwestowania w tradycyjne mieszkania. Szczególnie, że wszystkie lokale sprzedawane są z 23% VATem co predysponuje je do zakupów na firmę. Inwestor nie kryje, że ceny apartamentów w Aurze przewyższają średnią rynkową dla Poznania, jednak są odzwierciedleniem realnych wartości, reprezentowanych przez inwestycję; architektury na światowym poziome, wysokiego standardu wykończenia oraz doskonałej lokalizacji. Otoczenie poznańskiej Cytadeli od lat uważane jest za najbardziej prestiżowe w kontekście położenia nieruchomości.

Dodatkowym atutem inwestycji są wykończone z niezwykłym pietyzmem części wspólne, zaprojektowane przez uznany zespół projektowy Modelina. We wnętrzach Aury znajdzie się reprezentacyjne lobby z profesjonalnym concierge. Zostanie ono połączone z kameralnym spa do wyłącznej dyspozycji Właścicieli i ich gości. Dostępna w nim prywatna sauna zagwarantuje możliwość relaksu w intymnych warunkach. W przestrzeniach klatek schodowych znajdą się z kolei dzieła Oskara Zięty.

Wokół budynku inwestor zaprojektował także monitorowaną, podziemną halę garażową, pokój majsterkowicza oraz rowerownię. Wokół budynku nasadzone zostanie mnóstwo zieleni, a pejzaż wzbogaci malowniczy staw, stanowiący jednocześnie zbiornik retencyjny. Na terenie Aury powstanie także ciekawie zaprojektowany plac zabaw dla dzieci.


Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu

Głównym założeniem architekta Roberta Koniecznego było minimalne ingerowanie w istniejący ekosystem oraz o ile to możliwe jego wzbogacenie. Stąd pomysł, aby bryła budynku wyrastała z istniejącego spiętrzenia terenu i niejako była jego przedłużeniem tworząc zielone wzgórze. Zieleń otoczenia będzie zlewać się z elewacją Aury, roślinność zostanie wprowadzona po sam dach.

Prowadzone od lat badania oraz rozwój technologii, pozwalają na efektywne i bezpieczne wprowadzenie zieleni i wielu typów roślin na elewacje. Użytkownikom daje to radość obcowania z naturą i komfort – chłód w lecie i ciepło w zimie oraz kwiaty na wyciągnięcie ręki.

“Jeśli zapewnimy dość zieleni, w przystępnej formie, tak jak robimy to w przypadku Aury, mamy szansę trwale zmienić oblicze miast. Zamiast wysp ciepła, możemy tworzyć budynki regulujące wilgotność i temperaturę powietrza zarówno wewnątrz, jak i w najbliższym ich otoczeniu. Taka architektura przyczynia się do poprawy estetyki okolicy oraz realnie wpływa na warunki życia poprzez korzystny mikroklimat” – mówi Robert Konieczny, założyciel pracowni architektonicznej KWK Promes, autor projektu.

140 tysięcy roślin będzie rosło na specjalnej konstrukcji tworząc ogród wertykalny na elewacji. Pomiędzy konstrukcją a tynkowaną ścianą wytworzy się swoista poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Rośliny podlewać będzie automatyczny system korzystający w 90 proc. z wód retencyjnych, roztopowych i opadowych  gromadzonych na terenie działki. Automatyzacja ograniczy do minimum tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane ręką człowieka.

Będzie to pierwszy taki obiekt w Polsce. Ze względu na swoją innowacyjność, w proces projektowy mocno zaangażowani są naukowcy z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Pomysł Roberta Koniecznego dla tego terenu został wybrany w drodze konkursu architektonicznego. Inwestora przekonała właśnie wizja wprowadzania dodatkowej ilości zieleni na działkę.

“Od dawna obserwuję to, co projektuje i w jaki sposób myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach” – mówi inwestor Piotr Voelkel.

źródło: Materiał Prasowy / www.apartamentyaura.com 
wizualizacje, animacje 3D: Pracownia Little moon / https://www.instagram.com/littlemoon.studio_3d/ 
Robert Konieczny / KWK Promes / https://www.kwkpromes.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Poznań | Place, Skwery, Parki  | Apartament | Wille i rezydencje  | KWK PROMES | Ekologia

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły