Dom jednorodzinny na Kociewiu. Właściciele marzyli o ceglanym domu!

Dom jednorodzinny na Kociewiu to nie tylko świetna bryła wpisująca się w krajobraz drugiego po Kaszubach zwartego regionu etnograficzno-kulturowego jakim jest Kociewie. To także świetnie dobrane materiały budowlane, które odnoszą się z szacunkiem do zastanej zabudowy, a także historii regionu. Zaglądamy do domu zaprojektowanego przez architektów z pracowni Studiomania. Pracami zespołu przewodził architekt Adrian Mania, założyciel pracowni. 

Podstawową wytyczną otrzymaną od inwestorów było użycie cegły o naturalnym wybarwieniu. Właściciele pochodzący z Kociewia byli zafascynowani szlachetnością tego materiału, który nawet po wielu latach zachowuje wysokie walory estetyczne. Podróżując po regionie można się natknąć na wiele zabytkowych domów z cegły, które zdobią krajobraz kociewskich wsi. Dlatego zdecydowali się na użycie tradycyjnej, ręcznie formowanej cegły pełnej na elewacji w technologii ściany trójwarstwowej. 


Drugie założenie, było wynikową ułożenia działki względem stron świata oraz jej wielkości.  Wjazd na teren znajduje się od strony południowej, więc aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie,  oraz dostępną przestrzeń zaprojektowaliśmy dom w kształcie litery L.  

Trzecim założeniem, wynikającym z zapisów warunków zabudowy był dach spadzisty. Tutaj pojawił się pomysł na bryłę budynku. Co zrobić, żeby spadzisty dach był widoczny we wnętrzu każdego z pomieszczeń? Zamiast zadaszyć dom 2 dachami ułożonym wzdłuż dłuższych boków architekci postanowili zaprojektować, więcej dachów dwuspadowych, tak żeby każde z pomieszczeń wewnątrz miało swój własny dach. Stąd jako wynikowa szerokości pomieszczeń pojawiły się trójkątne szczyty różnej wielkości definiujące charakter budynku.

Dom jednorodzinny na Kociewiu został podzielony na dwie części dostępne z przedsionka zlokalizowanego w narożniku budynku. Zachodnią, na którą składają się salon z antresolą, kuchnia oraz wc oraz wschodnią, w której znajdują się 3 sypialnie oraz łazienka. Od frontu przewidziano garaż dwustanowiskowy z poddaszem magazynowym i małą piwnicę, w której znajduje się kotłownia.

Czytaj też: Cegła | Dom jednorodzinny | Architektura | Polska | Gdańsk | Kultura | Polscy projektanci

źródło: materiały prasowe / Dom jednorodzinny na Kociewiu / Studiomania