fot. Adam Miozga

Cegła górą! Dom Industrialny w Mikołowie od archistudia studniarek+pilinkiewicz

W Mikołowie na Śląsku stanął Dom Industrialny – oryginalny budynek, który wyszedł spod ołówka archistudia studniarek+pilinkiewicz. Zgodnie z życzeniem inwestorów architekci zaproponowali budynek stanowiący wariację na temat tzw. nowoczesnej stodoły. Takie rozwiązanie wpisuje się w krajobraz Śląska.

Mikołów jest malowniczym miasteczkiem położonym między Tychami a Katowicami. Na jego peryferiach stanął Dom Industrialny według projektu archistudia studniarek+pilinkiewicz. Dom miał być współczesną stodołą z industrialny­mi akcentami. Architekci zaproponowali architekturę nawiązującą bezpośrednio do spuścizny tego regionu. Parterowa, wydłużo­na bryła budynku, przykryta podwójnym szedowym dachem, nawiązującym do fabrycznych zabudowań, których wiele na Śląsku, z elewacją z czerwonej ce­gły, stworzyła współczesną rzeźbę o jednoznacz­nych konotacjach. Dom rywalizował w konkursie na najlepsze ceglane budynki w Polsce, a wyniki można zobaczyć TUTAJ.


Horyzontalna bryła budynku położona jest w linii za­budowy, wzdłuż drogi dojazdowej, na wąskiej działce w układzie zabudowy wschód-zachód. Teren opada w kierunku wschodnim, co powoduje, że obiekt jest w tej części nadwieszony nad terenem. W kompozy­cji dwóch brył dominuje część mieszkalna z jedno­przestrzennym, wysokim salonem, jadalnią i antre­solą, oraz sypialniami nadwieszonymi nad terenem. Druga, mniejsza, mieści garaż, część gospodarczą oraz kuchnię, połączoną z dużym zadaszonym tara­sem, salonem letnim. Taras zewnętrzny, zlokalizowany od strony południo­wo-zachodniej, wraz z podcieniem od strony połu­dniowej, poprzez cofnięcie przeszklenia względem elewacji, tworzą wcięcie w bryle budynku.

W połączeniu z ażurowymi elementami ścian zewnętrz­nych wykończonych cegłą klinkierową dodatkowo uplastyczniają elewację. Jednolita ceglana tekstu­ra południowego wgłębienia w bryle elewacji, w for­mie podcienia i tarasu, podkreśla płynne przejścia elewacji obiektu i relacje wnętrza z zewnętrzem. Ele­wacje budynku od strony północnej i wschodniej są bardziej stonowane i pozornie pozbawione okien. Je­dynym wyraźnie widocznym otworem jest wycofane, w formie podcienia, wejście do budynku. Okna do po­mieszczeń od strony północnej osłania ceglany ażur. Industrialna kompozycja ma swoje odzwierciedle­nie zarówno w formie jak w materiałach wykończe­niowych dla zewnętrza i wnętrza budynku. Czerwona cegła, czarne panele, ukrywające bramę garażową, czarna ślusarka okienna korespondują z elementa­mi wykończenia i wyposażenia wnętrz, utrzymanych w tym samym charakterze.

realizacja: 2022

lokalizacja: Mikołów, województwo Śląskie

inwestor: prywatny

autorzy: archistudio studniarek+pilinkiewicz

arch. Małgorzata Pilinkiewicz, arch. Tomasz Studniarek

współpraca: arch. Barbara Ziemba, arch. Aleksandra Stolecka

projekt wnętrz: archistudio studniarek+pilinkiewicz,

arch. wnętrz Janina Mruk-Maciagowska

powierzchnia: 285 m2

kubatura: 2.152 m3

Źródła: archistudio studniarek+pilinkiewicz, muratorplus.pl

Zdjęcia: Adam Miozga

Zobacz też: Architektura | Dom jednorodzinny | Cegła | whiteMAD na Instagramie | Elewacja