fot. Magda Korzewska

Piękno cegły. Nowoczesny bliźniak w Gdańsku

Nowoczesny bliźniak znajduje się w Gdańsku, jego projekt przygotował architekt Hubert Kowalski. Realizację w zimowej scenerii na zdjęciach uwieczniła Magda Korzewska archphoto.pl.

Projektując budynek architekt chciał stworzyć miejsca do życia dla dwóch rodzin. Budynek miał pozostać w zgodzie z otoczeniem i współgrać z przyrodą – tuż obok znajduje się las.

W efekcie architekt Hubert Kowalski zaprojektował dwie odsunięte od siebie bryły, które zostały połączone niskim łącznikiem z osobnym wejściem do budynków. Wykorzystano tu naturalne materiały, takie jak cegła i drewno, które korespondują z otoczeniem. Z kolei szkło i aluminium nadały całości nowoczesnego wyglądu.

Bliźniak powstał na działce o nieregularnym kształcie wielokąta z ograniczonymi warunkami zabudowy. Te ograniczenia wpłynęły na projekt, bo należało odsunąć całość od potoku, lasu i zachować linie zabudowy. Nierównoległe ustawienie brył nie jest więc dziełem przypadku.

Układ funkcjonalny obu wnętrz jest zupełnie inny i dopasowany oddzielnie do potrzeb i preferencji jego mieszkańców. Część dzienną i tarasy rozmieszczono na różnych stronach obu połówek dbając o prywatność zamieszkałych rodzin. Duże przeszklenia nie są kłopotliwe, bo otwierają widok na las i otaczającą przyrodę, a nie sąsiada – tłumaczy Hubert Kowalski.


Nowoczesny bliźniak jest dobrym przykładem tego, jak staranne planowanie i dbałość o szczegóły mogą zaowocować piękną i funkcjonalną przestrzenią życiową, która podkreśla naturalne otoczenie. Prace projektowe rozpoczęły się pod koniec 2018 roku i zaowocowały uzyskaniem pozwolenia na budowę w marcu 2019 roku. Sama budowa ruszyła dwa miesiące później.

projekt: Hubert Kowalski hubertkowalski.pl

zdjęcia: Magda Korzewska archphoto.pl

Czytaj też: Gdańsk | Dom jednorodzinny | Minimalizm | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły