ARCHITEKTURA

Z sercem na ścianie, czyli mieszkanie studentki medycyny z Łodzi

W studenckiej Łodzi, w centrum miasta, studio We can architects otrzymało zlecenie na zaprojektowanie mieszkania dla przyszłej pani doktor.  Wyzwanie wcale nie było oczywiste, gdyż miejsce o niewielkim metrażu miało sprzyjać zgłębianiu wiedzy w skupieniu, spełniając jednocześnie wszystkie funkcje typowego „m”- salon, stół, ergonomiczna kuchnia, wygodna sypialnia, pojemne szafy, funkcjonalna łazienka. Nowocześnie, kolorowo, ciepło i domowo zarazem- takiego mieszkania oczekiwała Hania, przyszła właścicielka.

Dla młodej studentki Akademii Medycznej kluczowym było zorganizowanie spokojnego miejsca do nauki. W tym celu architekci poprzestawiali ściany działowe w mieszkaniu, co skutkowało powiększeniem sypialni. Ta z kolei stała się pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym wykonana na zamówienie loftowa ściana ze zintegrowanym regałem wydzieliła przestrzeń z dębowym biurkiem w stylu retro (Pastform) i pojemną szafą za ryflowanymi drzwiami w oryginalnym kolorze niebieskim, podkreślonym miedzianymi uchwytami.

Właściwa część sypialniana to kontynuacja industrialnych detali w postaci betonowej ściany ubranej w stylowe francuskie miedziane kinkiety (Lampe Gras DCW), której ciepła dodaje dębowe łóżko z ażurowym wezgłowiem w stylu vintage (Ethnicraft). Wpadające przez półprzezierne firany miękkie światło dzienne plastycznie łamie się na bawełniano-lnianej pościeli w kolorze mokka- można wypoczywać po godzinach spędzonych w książkach.

Z sypialni wychodzimy na korytarz z ukrytym schowkiem gospodarczym z pralko-suszarką i po kilku krokach mijamy wyjątkowe miejsce. By podkreślić medyczne zainteresowania Hani i charakter wnętrza, na centralnej ścianie hallu zawisło neonowe serce, rzucające czerwoną łunę na otoczenie. Wykonany na zamówienie u lokalnego producenta neon zaprojektowany został wg anatomicznego szkicu od właścicielki. Kiedy go przełączymy w pulsacyjny tryb świecenia, serce domu bije rytmicznie a my czujemy motywacje do działania.

Naprzeciwko neonu, za ukrytymi w ścianie drzwiami znajduje się nieduża aczkolwiek funkcjonalna łazienka z bezbrodzikową kabiną prysznicową i sporą ilością szafek. Pokryte czarną szkliwioną cegiełką ściany (płytka 5×30) stanowią idealne tło dla mebli wykonanych z dębowego forniru w kolorze naturalnym. Precyzyjnie dobrana ciepła iluminacja tworzy przytulny klimat pomieszczenia a praktyczne lustro z okrągłym podświetleniem LED pomaga w wykonaniu perfekcyjnego makijażu.

Wracamy do hallu. Przeglądamy się w przeskalowanym lustrze w postmodernistycznej stalowej ramie w kolorze bordo, które nonszalancko oparte o tekstylną ścianę dominuje w strefie wejściowej do mieszkania. W jego odbiciu widzimy zabawę fakturami z zabudowy meblowej- od frezowanych drzwi szafy ubraniowej po dębowe plecy z minimalistycznymi wieszaczkami. Wszystko tu współgra – nie ma przypadku.

Wielki finał przed nami – salon połączony z kuchnią. A w nim na tle wyklejonej na całej ścianie fototapety z wizerunkiem tajemniczego lasu mienią się kolory i kształty. Wieloma słowami można by opisywać ten pokój, ale z pewnością jest to kwintesencja klimatu całego mieszkania.

Na pierwszy rzut oka widzimy przemyślaną koncepcję podziału funkcjonalnego: przyklejony do niespełna dwumetrowej dębowej zabudowy stół z ikonicznymi krzesłami z lat 60tych (366 Concept) zaciera granicę między kuchnią a częścią wypoczynkową. Architekci w fornirowanym prostopadłościanie od strony kuchni umieścili lodówkę, mikrofalę, piekarnik i barek ze stylowym ekspresem do kawy. Natomiast od strony salonowej ten sam mebel to designerski regał z podświetlonymi wnękami na książki i szafkami. Nad stołem promienieje zwieszony z sufitu słoneczny Flowerpot od &Tradition.

Sama kuchnia cieszy nas ponadczasowym designem i ergonomią. Delikatny frez popielatych frontów meblowych przenika się z siatką finezyjnie ułożonych cegiełek nad blatem. Skandynawski styl zabudowy podkreślają czarne uchwyty i oryginalne Bauhausowskie gniazdka (Berker Seria 1930).

Na blat zastosowano biały laminat kompaktowy barwiony w masie o grubości 12mm. To praktyczne i estetyczne rozwiązanie w porównaniu z wymagającym pracochłonnej obróbki kamieniem. Tymczasem zatopione we mgle korony drzew z fototapety wyciągają nas z kuchni z filiżanką kawy w dłoni prosto do części wypoczynkowej. Miodowa skórzana sofa (koniecznie z funkcją spania na wypadek odwiedzin przez najbliższych) zaprasza nas do relaksu. Zaciągamy na okna musztardowe zasłony i subtelnym ciepłym ledem podkreślamy ich górny pas. Odkładamy kawę na jeden z nieregularnych stolików z ciemnego egzotycznego drewna (Zara Home), by w świetle spod loftowego burgundowego klosza przeglądać albumy z regału obok. Jest przyjemnie… A w korytarzu wciąż pulsuje rytmicznie serce…

O pracowni: 
WE CAN ARCHITECTS to studio projektowe, prowadzone przez architektów Piotra Lewandowskiego (SAW) i Zofię Piestrzyńską, mieszczące się w samym centrum Łodzi, w sąsiedztwie kultowego OffPiotrkowska. Biuro specjalizuje się w projektach zabudowy jednorodzinnej oraz aranżacji wnętrz mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Realizacje WE CAN ARCHITECTS cechuje nowoczesna i świeża forma, ale również wykorzystanie naturalnych ponadczasowych materiałów. Więcej o pracowni przeczytacie na stronie: www.wecanarchitects.com

zdjęcia: Jacek Olszewski

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Kamienica | Zabytek | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej