ARCHITEKTURA

Z ziemi włoskiej do Polski, czyli apartament przy ul. Foksal pełen włoskiego wzornictwa.

Apartament we włoskim stylu zaprojektowały Weronika Król i Marta Żebrowska-Wojczuk z pracowni MOW.design. Lokalizacja apartamentu jest niezwykła jak i samo wnętrze, bowiem o niewielu lokalizacjach w Warszawie można powiedzieć, że naprawdę robią wrażenie! W ich czołówce znajduje się bez wątpienia kamienica przy ul. Foksal 13/15, będąca jedną z ważniejszych architektonicznych pereł Warszawy. Powściągliwy styl manifestuje się tu w dbałości o najdrobniejsze detale i umiejętnym balansowaniu między spokojem a elegancją. Właściciele mieszkania doskonale rozumieją, że prawdziwy luksus nie musi krzyczeć głośno. Równie dobrze może uzewnętrzniać się poprzez subtelne gesty i wysmakowane szczegóły.

Dopasowanie współczesnych koncepcji projektowych do historycznych budynków i przekształcanie pustego płótna w wymarzony dom wymaga precyzji, elastyczności i polotu. Na szczęście pracownia MOW.design wie, jak komponować wnętrza, w których prostota i wyrafinowanie uzupełniają się perfekcyjnie. Dzięki rewitalizacji budynku, która została wykonana z szacunkiem do zabytkowego charakteru nieruchomości, warszawska kamienica odzyskała swój dawny blask. O wyjątkowości miejsca nie świadczy tylko odtworzenie eklektycznej fasady kamienicy. Wnętrza odnowiono z równie należytą starannością. Bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, rzeźbione supraporty, portale zdobiące klatki chodowe, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady sprawiają, że przenosimy się do czasów belle epoque.

Przestrzeń łączy w sobie przedwojenne dziedzictwo, nowoczesne akcenty, a także wyrafinowane wykończenia i meble, tworzące ciepłą, domową atmosferę. Wchodząc do wnętrza, stajemy się częścią historii, opowiadającej o pięknie i doskonałości, które z pewnością przetrwają próbę czasu. Apartament ma około 130m kw., ponadprzeciętną wysokość 4,20 m oraz południową ekspozycję. W części centralnej znajduje się salon z wyjściem do prywatnego ogródka i duża jadalnia połączona z kuchnią. Oprócz tego znalazły się tu dwie sypialnie z dedykowanymi łazienkami i gościnne wc.

Apartament we włoskim stylu – sztuka subtelności

Bazę projektu stanowiły wysokie, pełne światła wnętrza z piękną sufitową sztukaterią odtworzoną podczas renowacji kamienicy. Poruszanie się w historycznym kontekście miejsca stało się więc jedyną słuszną drogą w pracy z przestrzenią mającą cechy zabytkowe. Aranżując wnętrza apartamentu projektantki postawiły na materiały wysokiej jakości, by w pełni podkreślić prestiż powierzonej im przestrzeni. Wyjątkowo ozdobny charakter otoczenia podkreślono za pomocą nowoczesnych akcentów, które połączyły europejskie trendy w designie z ponadczasową klasyką. Projekt oparto na znanych włoskich markach, słynących z dbałości o detale, ale przede wszystkim na sztuce, której w tak prestiżowym miejscu nie mogło zabraknąć. To właśnie zamiłowanie do sztuki połączyło projektantki z Inwestorem.

Polscy artyści i włoscy projektanci

Kamień naturalny, kwarcyt, dąb wędzony oraz odcienie beżu, przygaszonej zieleni i antracytu stanowią bazę całego projektu. Detale połączone z ponadprzeciętną wysokością apartamentu sprawiają, że panuje tu typowy dla eleganckiej kamienicy klimat, a ciemne, fornirowane meble nadają mu bardziej wytworny i dystyngowany charakter. Historyczny kontekst wnętrza podkreślają żyrandole ze szkła Murano projektantki Patrizii Volpato. Uwagę zwracają również lampy wiszące Baxter Q2, które swym unikalnym kaskadowym kształtem nawiązują do pałacowych żyrandoli. Sofa projektu Paoli Navone oraz złote dodatki w postaci stolików kawowych i regału doskonale kontrastują z obrazem Leona Tarasewicza. Włoskie meble wabią miękkością swych linii, zapraszając do kontemplowania spokoju i refleksji, a polscy artyści mieszają się z włoską szkołą projektową, tworząc w efekcie atmosferę niewymuszonej elegancji.

Kuchnię SieMatic dopełniono meblami Baxter oraz sztuką przedstawiciela koloryzmu, Jana Szancenbacha. W sypialni master mamy klasyczne, uspokajające tonacje, a skórzane wykończenia połączone są z innymi materiałami. Projektantki postawiły tym razem na włoską manufakturę Poltrona Frau, specjalizującą się w produkcji ekskluzywnych mebli tapicerowanych, łącząc ją ze sztuką Henryka Musiałowicza i Igora Dobrowolskiego. Zaskakujący i wyrazisty charakter sypialni gościnnej tworzą pełne koloru, energii i fantazji prace Justyny Jędrzejewskiej oraz Alfreda Lenicy.

Zostały dopełnione limonkową rzeźbą ze szkła uranowego „Memory” autorstwa Aleksandry Kujawskiej. Całość wyciszono wizualnie szarościami i klasykami wzornictwa Ligne Roset. W łazienkach dominuje prostota. Kwarcyt w modułowych płytach ułożono w nieregularny, harmonijny sposób. Całość dopełniają dodatki oraz armatura marki Gessi z szampańskiego złota. Nie zabrakło tu sztuki w postaci płaskorzeźby Igora Dobrowolskiego i wyjątkowych plafonier ze szkła Murano. Misternie wypracowane detale współgrają ze sobą, tworząc niepowtarzalny i urzekający efekt. W każdym rogu tego apartamentu kryje się historia, złożona z precyzyjnie dobranych elementów, które razem tworzą harmonijną i intrygującą całość.

Zdjęcia: Martyna Rudnicka / https://www.martynarudnicka.com/
Stylizacja: Anna Salak / https://www.annasalak.pl/

O pracowni: 
MOW.design to młody, kreatywny zespół architektów wnętrz. uzupełniamy się nawzajem, z chęcią przekazując sobie to, w czym każda z nas jest najlepsza. dzielimy się swoją pasją i pomysłami, wzajemnie wspierając się i motywując do pracy. dzięki temu powstają projekty o wysokiej estetyce. unikamy przypadkowości, lubimy stanowcze decyzje projektowe – konsekwencja sprawia, że projektowana przestrzeń może zaistnieć jako spójna całość. wiarą w moc dobrego designu i nieograniczoną energią do działania zarażamy naszych klientów. tworzymy kompleksowe projekty wnętrz, stawiając na detal, formę, jakość, a przede wszystkim funkcjonalność. niezależnie od tego, czy pracujemy na miejscu, czy na odległość, działamy na pełnych obrotach, oddając w ręce klienta niepowtarzalne wnętrza w najwyższym standardzie. Więcej na: https://mow.design/

Czytaj też: Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie  | Wnętrza | Apartament | Polscy projektanci | Warszawa | Zabytek

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej