ARCHITEKTURA

Zabytkowa nastawnia w Bytomiu zostanie wyremontowana

O planach jej odnowienia pisaliśmy już w lipcu 2023 r. Teraz kolejarze podali więcej szczegółów. Podpisano umowę z wykonawcą, który sprawi, że zabytkowa nastawnia w Bytomiu zostanie wyremontowana i stanie się wizytówką całej stacji kolejowej. Na ten cel zarezerwowano 1,1 mln zł.

Odnowieniem budynku zajmie się firma PORR S.A. Plan zakłada, że cała konstrukcja nastawni zostanie oczyszczona i pomalowana, elewacja i dach zostaną poddane renowacji, budynek zyska też nowe okna i drzwi. Odnowione zostanie też wnętrze obiektu.

Nastawnia bramowa „Bt” została zaprojektowana i wzniesiona w 1935 roku, kiedy Bytom był w granicach III Rzeszy. Budynek zaprojektowano w charakterystyczny, modernistyczny kształt w stylu streamline, który ówcześnie był niezwykle popularny. Cały obiekt składa się z niższej jednokondygnacyjnej części (znajdują się w nich pomieszczenia warsztatowo-techniczne) oraz wyższej, nadwieszonej nad torami, która wsparta jest na stalowym filarze. To właśnie tutaj znajdują się urządzenia do sterowania ruchem kolejowym.

Obie części budynku łączy czterokondygnacyjna klatka schodowa ze schodami zabiegowymi, dwubiegowymi, ulokowana w murowanej bryle. Część niższą oraz klatkę schodową wykonano w technologii tradycyjnej, ściany murowane z cegły pełnej, stropy i biegi schodowe prawdopodobnie żelbetowe.

Nastawnia wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Obecnie nie pełni już funkcji posterunku technicznego. Kolejarze opublikowali wizualizacje, na których widać jasną bryłę budynku z odnowionymi detalami. Projekt remontu został przygotowany we współpracy z konserwatorem zabytków. Co ważne, prace remontowe mają wkrótce się rozpocząć i zakończyć jeszcze w 2024 r.

wizualizacje: PKP PLK

fot. Arkadiusz Janocha, archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu

źródło: UM Bytom, PKP PLK

Czytaj też: Kolej | Dworzec kolejowy | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej