ARCHITEKTURA

Zabytkowe wille Meyera w Łodzi wypięknieją. Trwa rewitalizacja

W Łodzi trwa rewitalizacja ulicy Moniuszki. Znajdują się tutaj dwie zabytkowe wille Meyera. Budynki obecnie są w prywatnych rękach i należą do grupy brokerskiej Quantum.

Na ulicy Moniuszki w Łodzi dużo się dzieje. Miasto prowadzi remont nawierzchni, a prywatny inwestor odnawia dwie wille znajdujące się po północnej stronie ulicy. Ich numery to kolejno 6 oraz 8. Wille zbudowane zostały w 1887 roku i dziś wpisane są do rejestru zabytków, dlatego prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora.

Pierwsze prace remontowe willi rozpoczęły się już dwa lata temu, jednak efekty nie były widoczne z ulicy.

W pierwszej kolejności skupiliśmy się na obszarach, które wymagały pilnej interwencji. Wykonaliśmy izolację fundamentów oraz remonty dachu mansardowego, a także elewacji zewnętrznych: zachodniej i południowej. Teraz remontujemy elewację od strony ul. Sienkiewicza. Na te prace otrzymaliśmy dofinansowanie z miasta – czytamy wypowiedź Małgorzaty Miśkiewicz, przedstawicielki inwestora, którą przytacza serwis Łódź.pl.

W ramach prac odnowiony zostanie otaczający budynki ogród. W jego zachodniej części wykonano nowe mury oporowe, położono nową nawierzchnię ścieżek i wykonano nowe nasadzenia, które będą kontynuowane wiosną. Wtedy też w ogrodzie powstanie lapidarium – podświetlona kompozycja z zachowanych detali architektonicznych elewacji. Wille zyskają też iluminację, która będzie podkreślać zachowane detale elewacji – tu należy wskazać wazę z podobizną Ateny na dachu czy bogato zdobione kartusze.

Wyremontowane wille mają stanowić połączenie tradycji i nowoczesności. Wnętrza będą posiadały oryginalne i bogate zdobienia, które uzupełnią minimalistyczne przeszklenia oraz ozdobne elementy kowalskie z kutego żelaza.

Remont dachu budynku pod numerem 8 zakończy się jeszcze w tym roku. W listopadzie rozpocznie się montaż szklanej fasady łącznika pomiędzy willami. Całość prac zakończy się na początku 2023 roku, w willach powstaną biura o podwyższonym standardzie oraz apartamenty klasy premium. Co ciekawe, w budynku nadal będzie działał pub “Z innej beczki”.

Czytaj też: Łódź | Renowacja | Zabytek | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

projekt rewitalizacji: DRAFT – Autorska Pracownia Projektowa, Lumioo – architektura i wnętrza Łukasz Chodorowski
źródło: UM Łódź

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej