Categories: ARCHITEKTURA

Zakończyli remont budynku. Po zdjęciu rusztowań ktoś popisał elewację

Zakończył się remont budynku przy ulicy Przybyszewskiego 73/77 na Starych Bielanach w Warszawie. Prace były dofinansowane przez UM Warszawy. Naprawiono zniszczoną elewację, od której odpadał tynk. Niestety mieszkańcy nie cieszyli się długo z odświeżonego budynku. Zaraz po zdjęciu rusztowań na elewacji pojawiły się wulgarne napisy.

Remont budynku przy ulicy Przybyszewskiego 73/77 odbywał się przy wsparciu finansowym miasta. Z budżetu stolicy na ten cel przeznaczono 133 tys. zł. Wyremontowano elewację jednopiętrowego budynku z charakterystycznym, wysokim czerwonym dachem. Gmach zaprojektował Janusz Dzierżawski, a jego budowa trwała od 1928 do 1930 roku.

Odnowiony budynek jest częścią osiedla mieszkaniowego Zdobycz Robotnicza (więcej o osiedlu i jego historii pisaliśmy TUTAJ). Dziś gmach uchodzi za oryginalny przykład przedwojennego, dworkowego stylu. Na szczęście budynek nie ucierpiał podczas II wojny światowej. Inaczej było z elewacją, która przez ostatnie dziesięciolecia niszczała. Z zewnętrznych ścian odpadał tynk.

Podczas remontu odnowiono tynki, odtworzono gzymsy i boniowanie w narożnikach ryzalitów. Wymieniono też obróbki blacharskie. Jednak z odnowionej elewacji mieszkańcy nie cieszyli się długo. Jak informuje biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, chwilę po zdjęciu rusztowań ktoś popisał elewację czarną farbą. Napisy pojawiły się w dwóch miejscach. Pierwszy to wulgaryzm, a drugi przedstawia herb klubu piłkarskiego. Na publikowanych tu zdjęciach napisy zostały nieco zamazane.

Napis na odnowionej elewacji

Przeciw takim działaniom m.st. Warszawa ogłosiło w lipcu start kampanii „Wspólnie przeciw bazgrołom”. Tego typu wandalizmy nie tylko szpecą nasze miasto, ale narażają na kolejne wydatki wspólnotę mieszkaniową, niweczą pracę konserwatorów i architektów. Do szeroko zaplanowanej kampanii zostały włączone biura i jednostki miejskie, organizacje pozarządowe, artyści. Chcemy edukować, dlatego już wkrótce w warszawskich szkołach rozpoczną się lekcje uświadamiające młodzieży, jak wielki jest to problem – także związany z ekologią. Bowiem do czyszczenia bazgrołów stosuje się agresywną chemię i zużywa bardzo duże ilości wody – informuje Stołeczny Konserwator Zabytków.

Napisy na odnowionej elewacji budynku przy ulicy Przybyszewskiego zostaną usunięte. Oby już na zawsze.

źródło: Stołeczny Konserwator Zabytków

Czytaj też: Warszawa | Kamienica | Elewacja | Archialert | Detal | whiteMAD na Instagramie

Elewacja PRZED remontem
Elewacja PO remoncie
Napis na odnowionej elewacji

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej