ARCHITEKTURA

Zamek Helfsztyn po renowacji. Tu nowoczesność spotyka się z historią!

Zamek Helfsztyn po renowacji zachwyca nie tylko swoją historyczną architekturą, ale także nowoczesnymi akcentami, w które wyposażyli go architekci. Zaglądamy do drugiego największego zamku w Czechach, w którym właśnie zakończył się remont generalny i modernizacja wnętrza.

Zamek Helfsztyn jeden z największych zamków w Czechach, położony w miejscowości Týn nad Bečvou niedaleko Lipníka nad Bečvou. Zamek został założony pod koniec XIII wieku przez Bedřicha z Linavy. W następnych wiekach należał do majątku kilku szlacheckich rodów, przede wszystkim morawskich. Po bitwie na Białej Górze został skonfiskowany i przypadł w udziale kardynałowi Franzowi von Dietrichsteinowi. Aż do roku 1656 zamek służył jako wojskowa fortyfikacja, później posterunek wojskowy zlikwidowano, a arsenał przewieziono do Ołomuńca. Od XVII wieku porzucony zamek powoli popadał w ruinę. Rozległy kompleks ruin jest obecnie stopniowo rekonstruowany, odbywa się tu też szereg wydarzeń kulturalnych – do najważniajszych zalicza się wystawa dzieł kowalstwa artystycznego Hefaiston.

Kilka lat temu czeski odpowiednik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o modernizacji ruin zamku. Celem było oddanie turystom nowych przestrzeni do zwiedzania, a także rozbudowa ekspozycji i infrastruktury. Do współpracy zaproszono czeską pracownię Atelier-r, która swoją pracę zaczęła od zmapowania całego obiektu za pomocą tysięcy zdjęć z drona, a następnie wytypowania kluczowych obszarów działania, które należy podjąć.

Zamek Helfsztyn po renowacji wzbogacił się w kilka nowych łączników komunikacyjnych takich jak nowe klatki schodowe, korytarze wykonane z kortenu, czy mosty pozwalające na sprawne przemieszczanie się między historycznymi murami. Powstały również nowe antresole i podwieszane platformy, które mają pełnić funkcję tarasów widokowych. 

Niektóre miejsca zamku zostały zadaszone przeszkleniami, co ma umożliwić organizowanie imprez i wydarzeń kulturowych wewnątrz murów XIV-wiecznego zamku. Goście odwiedzający Zamek Helfsztyn po renowacji zyskali również możliwość wejścia na wieże, które wcześniej były niedostępne dla turystów. Całość podkreśla nowe oświetlenie, które zostało specjalnie zaprojektowane i dopasowane dla tego obiektu. Ważnym elementem renowacji było również zabezpieczenie zastanych murów, wież i sklepień zamku, które przez lata popadały w ruiny, a ich stan zagrażał życiu turystów.

Czytaj też: Historia | Zabytek | Czechy | Renowacja | Podróże | Cegła | Korten

źródło: Atelier-r
zdjęcia: boysplaynice.com

 

Recent Posts

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej