ARCHITEKTURA

Zaniedbany plac między blokami zmienił się w Ogród Polny

W Krakowie utworzono kilka parków kieszonkowych. Jednym z nich jest Ogród Polny, który powstał w miejscu zaniedbanego placu między blokami. 

Parki kieszonkowe (zwane w Krakowie Ogrodami Krakowian) są małymi przestrzeniami publicznymi, które dają możliwość spędzania wolnego czasu wszystkim mieszkańcom – niezależnie od wieku, zainteresowań czy potrzeb. Są one nie tylko tętniącymi życiem centrami lokalnych społeczności, ale również siedliskami przyrodniczymi zwiększającymi bioróżnorodność w mieście. 

Według pierwszych planów metamorfozę miało przejść 18 zakątków, które miały zostać zmienione w parki kieszonkowe, po jednym w każdej dzielnicy Krakowa. Jednak sukces akcji sprawił, że jest ich aż 24 i będzie jeszcze więcej! Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ma w planach stworzenie więcej podobnych miejsc. Co ważne, parki kieszonkowe powstają w całym mieście – zarówno w centrum jak i na obrzeżach. Do tej pory takie miejsca (o wysokiej jakości przestrzeni publicznej) były charakterystyczne jedynie dla centrum miasta. Ogrody Krakowian udowadniają, że każde miejsce ma znaczenie – wąskie przestrzenie międzyblokowe, zapomniane skwery przyuliczne czy odległe podwórka zlokalizowane na obrzeżach miasta.

Jednym z otwartych jest Ogród Polny, który powstał w dzielnicy Mistrzejowice, tuż przy ulicach: Popielidów oraz Kruszwickiej. To prawdziwa łąka kwietna w większej skali. Ogród Polny tworzy kilkadziesiąt roślin, które kojarzone są z polskim krajobrazem. Bystre oko wśród nasadzeń znajdzie takie rośliny jak: kupidynek błękitny, aster, szałwię, krwawnik, mak, dzielżan jesienny, omieg wschodni czy ostnicę cienkolistną. Miasto oddałoby ogród już wcześniej, ale przed rokiem konieczne było przeprowadzenie poprawek. Ówczesna realizacja Ogrodu Polnego pozostawiała wiele do życzenia.

Rozrastające się miasta, zanieczyszczenie powietrza, brak terenów zielonych są tylko niektórymi z podstawowych problemów współczesnego świata. Często bywa tak, że mieszkańcy pozbawieni są nie tylko własnego ogródka, ale nie posiadają nawet balkonu, na którym mogliby odpocząć. Ogrody Krakowian mają stać się odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, zachęcając ich do wyjścia z domów i spędzenia casu w otoczeniu kolorowych i pachnących kwiatów. Ideą parków kieszonkowych jest to, żeby mieszkańcy mogli poczuć się w nich jak w prywatnym ogrodzie.

Więcej sprzętów do ćwiczeń, kolorowe kwiaty, edukacja najmłodszych – to mieszkańcy sami podczas konsultacji społecznych decydują jakie funkcje będą spełniały poszczególne miejsca i jaki motyw przewodni otrzyma omawiany park kieszonkowy. Utożsamianie się mieszkańców z przestrzenią publiczną powoduje zwiększenie bezpieczeństwa, wzrost świadomości ekologicznej, a także budowania więzi społecznych. Krakowianie poznają się wzajemnie, organizują wydarzenia i warsztaty.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Kraków

Ogród Polny powstał w dzielnicy Mistrzejowice na zaniedbanym terenie między blokami

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

View Comments

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej