DESIGN

„ZBYT DOBRE, BY JE MARNOWAĆ” drewniana instalacja na MILAN DESIGN WEEK 2017

Od 3 do 15 kwietnia br. na wystawie Material Immaterial magazynu Interni podczas Salone del Mobile w Mediolanie można oglądać wyjątkową instalację interaktywną, o nazwie „Too Good To Waste”. Jest ona efektem współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) z architekt Benedettą Tagliabue ze studia Miralles Tagliabue EMBT i firmą Benchmark.

Na odważną drewnianą instalację składają się cztery odrębne, wyjątkowe elementy, owinięte wokół monumentalnych filarów wejścia do audytorium Uniwersytetu w Mediolanie. Konstrukcja jest próbą przeprojektowania renesansowej architektury dziedzińca,  zaprojektowanego przez słynnego architekta Filarete, ozdobionego licznymi ornamentami i postaciami ludzkimi, wyłaniającymi się ze ścian.

Chcieliśmy odtworzyć koncepcję dziedzińca w nowoczesny, a jednocześnie zabawny sposób, projektując ścianę pełną niespodzianek. Mamy nadzieję, że zwiedzający – zaskoczeni instalacją – będą chcieli wchodzić z nią w interakcję, odkryją i będą wykorzystywać ukryte w niej meble. Ciekawość zwiedzających niezwykle ożywi ten projekt

– wyjaśniła Benedetta Tagliabue, autorka konstrukcji.
Zwiedzający mogą wchodzić w interakcję z instalacją, a przy tym dobrze się bawić. Dotykając, otwierając, popychając, ciągnąc i obracając poszczególne elementy, a także tworząc nowe konfiguracje, mogą odkrywać instalację w dosłownym sensie. Zmieniając formę za pomocą dotknięcia dłoni, poznają ukryte wewnątrz projektu niezwykłej urody meble, np. siedziska, stoliki i lustra.

Forma instalacji ukazuje transformację drewna liściastego od najbardziej surowej postaci po doskonałość gotowych mebli, podkreślając ich leśne pochodzenie.

Stworzyliśmy swoistą szkółkę z pionowych desek z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: tulipanowca, wiśni, czerwonego dębu i klonu – i wyczarowaliśmy z niej meble. Przekształciliśmy surowe drewno w obiekty użytkowe z wypolerowanym wykończeniem, które są owocem pracy meblarza

– powiedział Sean Sutcliffe, współzałożyciel firmy Benchmark.

Dla Seana ulubionym przesłaniem projektu jest to, że meble pochodzą z lasu. Takie bezpośrednie powiązanie nie zawsze jest oczywiste dla użytkowników.

Niedoskonałości mogą sprawić, że gotowy mebel będzie po prostu piękny. Mam nadzieję, że nasz projekt stanie się źródłem inspiracji i dowodem na to, że można pracować w materiale uważanym za niedoskonały – a dzięki umiejętnościom, inteligencji i ciekawości świata przekształcić go w formę piękną, wyjątkową, i uwielbianą”

– dodała Benedetta.

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej