ARCHITEKTURA

Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju. Najpiękniejszy basen termalny w Polsce

Neobarokowy Zdrój Wojciech jest uznawany za architektoniczną perełkę polskich uzdrowisk. Śmiało można uznać go za najpiękniejszy basen termalny w Polsce. Znajdujący się w Lądku-Zdroju obiekt zachwyca niezwykłością architektury, stylistyką, ale także wielowiekową historią.

Budynek będący dumą dolnośląskiego uzdrowiska został wybudowany już w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody leczniczej. Przebudowany został dokładnie dwieście lat później, w 1880 roku, w neobarokowym stylu. Przepiękna bryła budynku jest wzorowana na planach łaźni tureckiej, a architekci mieli wzorować się na łaźni znajdującej się w Budzie. Jego kopuła do dziś góruje nad uzdrowiskiem i pełnym zieleni parkiem zdrojowym mającym powierzchnię ponad hektara.

Budynek został wzniesiony na planie koła. Posiada cztery ryzality wejściowe, które są akcentowane frontonami, przerwanymi portykami wgłębnymi lub arkadowymi podcieniami. W środku najstarszego i najokazalszego lądeckiego budynku znajduje się okrągły basen termalny, codziennie napełniany wodą zdrowotną. Na jego parterze znajdują się także specjalne pomieszczenia z marmurowymi wannami kąpielowymi. Zabiegi są tu wykonywane wyłącznie z użyciem leczniczej wody siarczkowo-fluorkowej.

Na piętrze zabytkowego obiektu znajduje się natomiast pijalnia wód mineralnych, gdzie można spróbować lokalnych wód „Zdzisław” i „Maria Skłodowska-Curie”. Wody te mają między innymi przedłużać młodość, poprawiać wygląd skóry i obniżać cholesterol. W tym miejscu znajduje się także klimatyczna kawiarenka z widokiem na zielone uzdrowisko. Można tu spróbować również innych lokalnych specjałów. Wśród nich jest piwo Lądeckie produkowane przez miejscowy, rzemieślniczy browar Rebelia z pobliskich Ząbkowic Śląskich. Wraz z nim można nabyć kufel z wizerunkiem Zdroju Wojciech. Ciekawostką są także dostępne tu kruche wafelki o charakterystycznym okrągłym kształcie, które pojawiły się w Europie w 1856 roku. Stały się wówczas deserem lubianym przez gości eleganckich kurortów. Wafelkami tymi miał zachwycić się nawet Johann Wolfgang von Goethe, który właśnie w lądeckim uzdrowisku w sierpniu 1790 roku obchodził swoje 41. urodziny.

Na najwyższym poziomie zabytku prezentowane są także wystawy czasowe. Aktualnie można podziwiać zdjęcia prezentujące piękno przyrody Ziemi Kłodzkiej i polsko-czeskiego pogranicza. Tu znajduje się także historyczny plan dawnego uzdrowiska, dzięki któremu można lepiej poznać dawne dzieje kurortu oraz jego ówczesną i aktualną topografię. Historia uzdrowiska, które już w połowie XIII wieku miało być miejscem, gdzie praktykowano leczenie termalne, skrywa zresztą wiele ciekawostek. Warto poznać ją lepiej odwiedzając Lądek-Zdrój i Zdrój Wojciech. Kilkuwiekowe dzieje dolnośląskiego kurortu można poznać także w tym miejscu.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: Tomasz Kobylański, materiały Uzdrowiska Lądek-Długopole SA

Czytaj też: Zdrowie | Basen | Podróże | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej