ARCHITEKTURA

Zmiany w centrum Poznania. Rusza konkurs na projekt zabudowy ogromnej działki

To duża działka położona w centrum Poznania, pomiędzy Mostem Uniwersyteckim i ulicą Libelta. Budynki, które tutaj powstaną mogą stać się nową wizytówką miasta.

Miasto Poznań ogłosiło konkurs na przygotowanie projektu koncepcyjnego zabudowy działki przy ulicy Roosevelta. Konkurs jest otwarty i dwuetapowy, mogą się do niego zgłosić architekci i urbaniści. To bardzo ważny konkurs bo działka położona jest w centrum miasta, tuż obok kultowej Dzielnicy Cesarskiej, Międzynarodowych Targów Poznańskich i słynnego wieżowca Bałtyk. Obiekty, które tutaj powstaną będą kształtować tożsamość miasta przez najbliższe dziesięciolecia. W sumie konkurs obejmuje teren o wielkości 13 hektarów.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego pod względem przestrzennym, komunikacyjnym, przyrodniczym i ekonomicznym, rozwiązania urbanistycznego, które połączy dwa osiedla (Stare Miasto i Jeżyce) i ukaże potencjał inwestycyjny drzemiący w tych niezagospodarowanych terenach.

Projektowane rozwiązanie powinno brać pod uwagę zabytkowe sąsiedztwo po wschodniej i zachodniej stronie torów kolejowych. Jednocześnie z uwagi na liczne ograniczenia, wynikające ze zlokalizowanych tam obiektów infrastruktury technicznej, zaproponowane rozwiązania muszą uwzględniać rentowność nowych inwestycji – mówi Piotr Sobczak, Architekt Miasta.

Konkursem objęto tereny, które przez lata przeznaczone były pod komunikację kolejową i kołową, stanowiąc wyraźną granicę, początkowo pomiędzy miastem i otaczającymi wsiami, a wraz z rozwojem Poznania pomiędzy miastem a osiedlami. Od początku teren ten był niedostępny dla mieszkańców, korzystających wyłącznie z mostów. W XXI wieku zlikwidowano tory odstawcze i wprowadzono tory tramwajowe Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, uzyskując wolną przestrzeń. Dostęp mieszkańców do tego terenu jest jednak ograniczony ze względów bezpieczeństwa.

Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 10 listopada 2021 r. Wyniki poznamy w lutym przyszłego roku. Uczestnicy drugiego etapu mają zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł. Najlepsze prace zostaną ponadto nagrodzone. Pula nagród wynosi 60 tys. zł. Szczegółowe informacje o konkursie, a także wzory dokumentów można znaleźć na: poznan.pl/architektura oraz hades.um.poznan.pl.

Czytaj też: Miasto | Urbanistyka | Architektura w Polsce | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej