Categories: ARCHITEKTURA

43-metrowe mieszkanie w Poznaniu. Architekci inspirowali się kulturą Włoch!

Architekci z poznańskiej pracowni AMJ studio zaprojektowali 43-metrowe mieszkanie w Poznaniu w odcieniach bieli, beżu, naturalnego drewna i granatu. W projekcie przeważają jasne, ciepłe kolory, które wraz z lustrami rozświetlają i powiększają przestrzeń, a granat stanowi kontrastujące tło dla złotych dodatków.

Celem projektu było stworzenie nowoczesnego, funkcjonalnego mieszkania utrzymanego w duchu minimalizmu, ale jednocześnie pozwalającego poczuć domową atmosferę. Przestrzeń czerpie inspiracje ze stylu mid-century modern. Charakter wnętrz, w którym dominują kształty geometryczne, czyste linie, dąży do osiągnięcia stonowanej elegancji, wysmakowanego detalu, gry kolorami i kontrastami przy zastosowaniu szlachetnych materiałów.

Dodatkowo inspiracją były Włochy – ulubiony kraj inwestorów. W projekcie znalazły się dekoracje nawiązujące do tej krainy, bujna zieleń oraz fotografie z wycieczek z Półwyspu Apenińskiego, a także miniaturowa rzeźba Dawida autorstwa Michała Anioła. Elementami scalającymi przestrzeń jest dębowa podłoga oraz pionowe drewniane listwy w domowym miejscu pracy w salonie oraz przy toaletce w sypialni, które wizualnie wydzielają strefy jednocześnie wzmacniając spójny charakter wnętrza.

Podłogę wykończono dębową olejowaną deską zestawioną z gresowymi płytkami w przedpokoju, kuchni i łazience. Pokój dzienny został połączony optycznie oraz funkcjonalnie z sypialnią poprzez położenie deski w części przedpokoju w taki sposób, aby przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego nie było potrzeby schodzenia z ‘ciepłej’ deski. Analogicznie przedpokój, kuchnia i łazienka połączone zostały jedną posadzką ze względów funkcjonalnych i dla ochrony drewnianej podłogi.

Pierwszym elementem, który napotykamy po wejściu do mieszkania jest zabudowa meblowa w przedpokoju. Mebel został podzielony na dwie części – białą głęboką szafę oraz drewnianą wnękę. Podział ten pozwolił wykorzystać niewielką przestrzeń strefy wejściowej – cofnięta wnęka ułatwia poruszanie się przy drzwiach, tworzy miejsce do odwieszania kurtek, a na półkę odłożyć można klucze lub torebkę. Na bocznej ścianie szafy umieszczono wysokie lustro, które wizualnie znacznie powiększa przestrzeń.

W aneksie kuchennym ściana od podłogi do sufitu została zaaranżowana zabudową meblową. Nietypowy kształt mieszkania został tutaj wykorzystany jako atut – rozszerzający się salon umożliwił zaprojektowanie szerokiej kuchni w stosunkowo niewielkim mieszkaniu. Dodatkowo przestrzeń roboczą powiększa wyspa dostawiona do ściany oddzielająca strefę kuchenną od salonu. Kolorystykę frontów oparto na granacie i jasnej szarości zestawionych z drewnem blatu. Okrągły stół o średnicy 90cm między kuchnią a salonem wykonany został z litego dębowego drewna spójnie nawiązując do charakteru podłogi.W salonie oraz sypialni motywem przewodnim są drewniane lamele na grafitowym tle. Dopełniają one wnętrze tworząc przewodni motyw – w salonie podkreślając miejsce do pracy, a w sypialni toaletkę. Oba te miejsca zaprojektowano za uchylnymi frontami tak, by nie rzucały się w oczy i nie zdradzały pełnionej funkcji.

Łazienkę zaprojektowano korzystając z kolorów i materiałów wykorzystanych w przedpokoju i kuchni, co wzmacnia odczucie spójnej przestrzeni. Szafki zlokalizowane tuż przy samej umywalce tworzą praktyczne miejsce do przechowywania przedmiotów ‘pod ręką’. Cała ściana została zaaranżowana jako zabudowa meblowa tworząc praktyczne szafki chowając przy tym stelaż miski ustępowej. Pralka została przeniesiona do kuchni pozwalając stworzyć przestronną łazienkę pomimo niewielkiego metrażu.

Czytaj też: Poznań | Wnętrza | Mieszkanie | Architektura | Polska

Autorzy: Kamil Paszek, Adam Jankowski
Zdjęcia: Kamil Paszek
Lokalizacja: Poznań
Pow. użytkowa: 43,60m2
Rok projektu: 2019
Realizacja: 2020
Źródło: www.amjstudio.pl / 43-metrowe mieszkanie w Poznaniu

Recent Posts

Dom robotników fabryki Poznańskiego po remoncie. Pochodzi z 1894 roku!

Dawny dom robotników z fabryki Poznańskiego przy ulicy Gdańskiej 1 to jeden z najbardziej prestiżowych…

24 czerwca 2021

Mieszkanie na Woli Justowskiej w Krakowie. Jest nowoczesne i eleganckie

Mieszkanie na Woli Justowskiej zaprojektowali architekci Tomasz Kaim i Agnieszka Drużkowska z pracowni kaim.work. Wola Justowska…

24 czerwca 2021

Nowe wnętrza butiku 696 Jewelry i JOY in me w Warszawie. Jest pięknie!

Piękne, odtworzone na oryginalne z lat 50 drzwi w bramie przedwojennej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej…

24 czerwca 2021

Ma 80 m kw. powierzchni. Mieszkanie w kamienicy po remoncie

Mieszkanie znajduje się w praskiej kamienicy w Czechach. Jego wnętrze zaprojektował architekt Alessandro Preda. Ten…

24 czerwca 2021

Młyny Rothera w Bydgoszczy odzyskały blask! Remont trwał trzy lata

To jedna z największych inwestycji w mieście. Zabytkowe Młyny Rothera przechodzą metamorfozę, prace budowlane prowadziła…

24 czerwca 2021

Wystawa Kod Ceramiki w galerii Dizajn BWA Wrocław

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na wystawę opowiadającą o nowym kontekście zastosowania ceramiki w…

23 czerwca 2021

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej