Remont kamienicy Łucji Serockiej w Gdyni. Odnowiono każdy detal

W Gdyni przeprowadzono remont dawnej kamienicy Łucji Serockiej. Budynek znajduje się przy ulicy Świętojańskiej 82 i stanowi przykład gdyńskiego modernizmu.

Kamienica zbudowana została w latach 1934-35 na podstawie projektu przygotowanego przez inżyniera Narcyza Obryckiego. Już po II wojnie światowej elewacja budynku ulegała stopniowej degradacji, a wystrój z lat 30. XX wieku na poziomie parteru uległ zniszczeniu. Cenne detale przykryły warstwy farby.

Nieoczekiwanie w czasie trwającego w 2020 r. remontu na elewacji na poziomie parteru, pod warstwą kafelków i okładzin wokół witryn oraz pod warstwami farby, odkryto oryginalne wykończenie z lat 30. XX w. Jest ono wykonane ze szlachetnego tynku w kolorze czerwonym i zachowało się na dużej powierzchni. Natomiast przy wejściu do kamienicy spod warstw zielonej farby wyłoniła się okładzina z brązowych płytek ceramicznych, ułożonych na stylizowanych kolumnach. To unikatowe wykończenie zostało odrestaurowane, choć stopień zniszczenia nie pozwolił na pełen sukces. Przykład ten po raz kolejny dowodzi, że w latach 30. XX w. chętnie stosowano w Gdyni dekoracje wybranych fragmentów elewacji w dość intensywnych kolorach.

Zdjęcie z 1940 r., źródło: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Modernizm to nasza wspólna duma. Wspomnienie przedwojennej świetności, która wyróżniała nas nie tylko w Polsce, ale i na świecie, sprawiło, że przywrócenie zabytkom dawnego blasku stało się udziałem nas wszystkich. Wyjątkową architekturę uważamy dziś za powód do dumy i radości na równi z atrakcyjnym położeniem, sportowymi sukcesami i kulturalną ofertą. Dzięki miejskiemu funduszowi na renowację zabytków i zaangażowaniu mieszkańców miasto pięknieje z roku na rok. Odrestaurowana kamienica przy ul. Świętojańskiej 82 to kolejna perła modernizmu, która odmieni wygląd najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Kamienica PRZED remontem.

Prace wykonała firma Zakład Ogólnobudowlany Henryk Ostanek, nadzór architektoniczno-konserwatorski sprawowała dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska. Organizacją całego procesu zajmowało się Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Gdyni z inicjatywy współwłaścicieli budynku.

Czytaj też: Gdynia | Renowacja | Zabytek | Kamienica

źródło: UM Gdynia