Kamienie pamięci we Wrocławiu. Mała forma przypomina wydarzenia

Kamienie pamięci można zobaczyć w kilku miejscach we Wrocławiu. Pierwszy z nich wmurowano w 2008 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Kamienie pamięci to maleńkie kostki, których boki mają długość około 10 cm. Pomysł na ich powstanie pojawił się w Niemczech. Artysta Gustaw Deming, który określił je mianem “Stolperstein” wykonał ich już kilkadziesiąt tysięcy. Mosiężne kostki posiadają napis, który przypomina o ofiarach zbrodni nazistowskich. W języku niemieckim “Stolperstein” oznacza kamień, o który można się potknąć.

Takie kostki są umieszczane w chodniku przed domami zajmowanymi przez ofiary nazistów.

W Talmudzie zapisano, że pamięć o człowieku trwa, dopóki pamiętane jest jego imię. Stolperstein to sposób na wskrzeszenie pamięci o tych, którzy nie mają swoich grobów – czytamy wypowiedź Deminga, którą przytacza serwis wroclaw.pl.

Kostka, która umieszczona została przed wejściem do kamienicy przy ulicy Świdnickiej 39 posiada napis: “Tu mieszkała Rose Bernstein Treitel, ur. 1891. 1942 deportowana do getta w Izbicy. Zamordowana 1942”. Na kostce obok napisano o jej córce – 21-letnia Anita, wywieziona na roboty, w listopadzie 1941 roku popełniła samobójstwo.

fot. Christian Michelides, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Kolejne kamienie pamięci zobaczyć można przy ulicy Jedności Narodowej 95 we Wrocławiu. Najwięcej Stolperstein jest w Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach oraz na Węgrzech i Litwie. Dokumentację na temat Kamieni pamięci gromadzi wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.

Czytaj też: Wrocław | Historia | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. UM Wrocław

źródło: wroclaw.pl