Tak zmieni się Gdynia! Wyniki konkursu na koncepcję terenu przy skwerze Kościuszki

Ósmego kwietnia ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu położonego przy skwerze Kościuszki w Gdyni. Teren znajduje się pomiędzy aleją Topolową a gdyńską mariną. Konkurs architektoniczno-urbanistyczny wygrała pracownia Bedra Cichosz Architekci.

Obowiązek wyłonienia projektu przyszłej inwestycji w drodze konkursu architektoniczno-urbanistycznego zawarty został w ustaleniach planu miejscowego obowiązującego dla tego obszaru. W ten sposób miasto chce zadbać o wysoką jakość architektoniczną tej strefy.

To wyjątkowa przestrzeń Gdyni. Dlatego istotne jest, żeby powstała tam architektura o wysokiej jakości, kreująca nowe przestrzenie publiczne, przyciągająca mieszkańców i turystów. Jestem przekonana, że wyłoniona w konkursie praca wpisze się harmonijnie w śródmiejską tkankę naszego miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Inwestor zorganizował dwuetapowy konkurs zamknięty. Do udziału w nim zaprosił 10 pracowni z kraju i zagranicy. 7 i 8 marca odbyły się obrady sądu konkursowego, podczas których wybrano trzy najciekawsze prace (z ośmiu biorących udział w konkursie). Tym samym zakwalifikowano je do udziału w kolejnym etapie. Sąd konkursowy wyłonił zwycięską pracę podczas obrad, które zorganizowano 7 i 8 kwietnia. Wygrała pracownia Bedra Cichosz Architekci. Pracownia zostanie zaproszona do podjęcia rozmów z organizatorem na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej planowanej inwestycji.

Jestem bardzo zadowolony z przyjętej przez nas koncepcji konkursu dwuetapowego. Procedura autokorekty biur architektonicznych, w drugim etapie konkursu, w znacznie większym stopniu dała możliwość autorom zaprezentować swoje prace z korzyścią dla ich jakości. Miejsce tak eksponowane zasługuje na szczególną uwagę i szansę na jak najlepszą ofertę projektową. Przeprowadzony konkurs traktujemy jako rodzaj dyskusji społecznej nad przyszłością tej okolicy, dyskusji która pozwoliła nam zrozumieć lokalne oczekiwania. Konkurs wyłonił pracę najlepiej na nie odpowiadającą.  Mamy nadzieję, iż realizacja zwycięskiego projektu, będzie wychodziła naprzeciw potrzebom mieszkańców i przyczyni się do poprawy wizerunku Gdyni – mówi Grzegorz Goryszewski, który reprezentuje inwestora – prezesa zarządu Allenort Capital.


W ocenie sądu konkursowego wybrana praca konkursowa najlepiej wpisuje się w wieloaspektowy kontekst szczególnie atrakcyjnej lokalizacji, jaką jest skwer Kościuszki w Gdyni oraz sąsiedztwo morza. Wynikiem tego wpisania jest zharmonizowana koncepcja korzystnie wpływająca na ład przestrzenny. Ponadto koncepcję wyróżnia bogaty program funkcjonalny zgodny z oczekiwaniami organizatora oraz wysoka kultura estetyczna oddająca ducha modernistycznej Gdyni. Zwycięska praca została najlepiej dostosowana do rekomendacji sądu konkursowego sformułowanych po pierwszym etapie konkursu.

W opinii sądu konkursowego wskazana praca realizuje jednocześnie interes publiczny jak i prywatny – poprzez realizację projektu, który pozwoli na wykształcenie przestrzeni publicznej wysokiej rangi oraz prawdziwie żywej przestrzeni miejskiej. Warty odnotowania jest fakt jednogłośnego rozstrzygnięcia konkursu, co świadczy o wysokiej jakości zwycięskiego projektu.

Czytaj też: Gdynia | Urbanistyka | Ciekawostki | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Gdynia