Szklane Palatium

Szklane Palatium z Poznania wśród 100 najlepszych obiektów sztuki w miejscach publicznych

Szklane Palatium z Miasto Poznań znalazło się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie! Instalacja artystyczna przedstawiająca zarys Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. Szklane Palatium z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu znalazło się w finale CODAawards 2022 jako jedyny obiekt z Polski. Gratulujemy! 

Czym jest Palatium?

Palatium to określenie starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku, pałacu, czy dworu, które pełniło funkcję mieszkalną oraz czasem obronną. W takich obiektach zazwyczaj znajdowały się komnaty władcy (króla, cesarza, czy biskupa), a także sala reprezentacyjna i na ogół kaplica zamkowa. W Polsce nazwy tej używa się zazwyczaj dla określenia halowych, prostokątnych budynków wznoszonych przez władców wczesnopiastowskich na terenie dzisiejszej Polski. Najsłynniejszymi palatiami wczesnopiastowskimi są Palatium na Ostrowie Tumskim, Palatium na Ostrowie Lednickim, czy Palatium na Wawelu. W Niemczech jako palatium (niem. Pfalz) określano umocnione dwory królewskie (łac. villa regia lub curtis regia) włącznie z przynależnymi włościami, gdzie odbywały się zjazdy.

Szklane Palatium na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Początki projektu sięgają roku 1999, kiedy zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóčki-Krenz Uniwersytetu Adama Mickiewicza dokonał niezwykłego odkrycia relikwii palatium obok kościoła Najświętszej Marii Panny. Koncepcja przedstawienia zarysu budynku w szkle narodziła się wśród archeologów z Rezerwy Archeologicznej Genius loci. Projekt architektoniczny polegający na podniesieniu konstrukcji obrysowej około 60 cm nad podłogą formie muru zaproponował arch. Przemysław Woźny. Woźny zaprosił do współpracy architektów Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza ze studia ARCHIGLASS we Wrocławiu.

Pionowe boki muru zostały zaprojektowane i wykonane ręcznie jako odlewy ze szkła artystycznego. Ich faktura ma nawiązywać do kamienia, który jest głównym budulcem palatium wczesnopiastowskiego liczącego ponad 1000 lat. Zmienna grubość szkła (do 80 mm) nadaje powierzchni aksamitną, choć nieregularną fakturę. Szklane palatium pozwala lepiej poznać kształt odkrytych fundamentów dawnej kaplicy, która w rzucie przypomina krzyż zakończonego absydą.

 

Poziome i skośne elementy ściany, stanowiące wierzch kompozycji, zostały wykonane z hartowanego szkła laminowanego z kunsztownym sitodrukiem UV, który umożliwił optyczne sklejenie wszystkich szklanych części ściany. Projekt graficzny górnego druku o wymiarach ponad 25 na 30 metrów został wykonany na podstawie szkła odlewanego w tej samej technice co boczne, które następnie sfotografowano, rastrowano rozmieszczono w przestrzeni wewnątrz obrysu budynku. Uzupełnieniem grafiki jest ponad 20 cytatów historycznych umieszczonych w odpowiednich częściach budynku, wyjaśniających historię i znaczenie obiektu. 

Inwestycja została zrealizowana przez Miasto Poznań iArchidiecezję Poznańską. Badania historyczne na potrzeby projektu zostały przeprowadzone przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci we współpracy archeologami historykami Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Architekt Przemysław Woźny kierował projektowaniem architektonicznym projektu i przestrzeni publicznej. Projekt szklarski został zaprojektowany opracowany przez zespół ARCHIGLASS Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza. Realizacja szkła piecowego została zrealizowana w autorskiej pracowni ARCHIGLASS we Wrocławiu. Szkło laminowane hartowane z grafiką zaprojektowaną przez zespół ARCHIGLASS zostało wyprodukowane przez Studio Kamiński Szkło. Konstrukcję ze stali nierdzewnej wykonał zespół: Robert Cikacz i Piotr Piotrowski. Grzegorz Sobolewski, GARDENS, był generalnym wykonawcą całej inwestycji nadzorowanej kontrolowanej przez DEMIURG. Koszt inwestycji wyniósł 2 miliony złotych.

Warto zaznaczyć, że szklane palatium Mieszka I jest jedynym obiektem w Polsce, który trafił do finału CODAawards 2022. W chwili pisania artykułu obiekt z Poznania był jedną z najwyżej ocenionych przez internautów instalacji artystycznych gromadząc 168 głosów.

Praca z Polski zatytułowana jest “The Spirit of Palatium, Ostrów Tumski, Poznań, Poland”. Szklane palatium Mieszka I ma szanse zdobyć nagrodę publiczności, dlatego warto zagłosować! 

Pełną listę finalistów wraz z możliwością głosowania znajdziecie tutaj: https://www.codaworx.com/codaawards/2022-codaawards-top-100

źródło: um.poznan.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Poznań | Historia | Kościół  | Ciekawostki