Miasteczko Studenckie w Krakowie i jego najsłynniejszy klub. Oto Klub Studio!

Każdy, kto choć przez chwilę studiował w stolicy Małopolski, zna Miasteczko Studenckie AGH. Powstało ono ponad pół wieku temu i do dziś jest niewielkim miastem w samym sercu metropolii. W 20 domach studenckich mieszka tu ponad siedem tysięcy osób, co czyni to miejsce największym osiedlem akademickim w Polsce. Choć działa tu kilka klubów studenckich, w których odbywa się każdego roku kilkaset wydarzeń, najbardziej popularnym nieustannie pozostaje Klub Studio.

Miasteczko Studenckie AGH zaczęło powstawać niemal 60 lat temu, w 1964 roku. Było wtedy niezwykle nowatorskim, wielokrotnie nagradzanym założeniem architektonicznym, powstającym pod okiem prof. dr hab. inż. arch. Tomasza Piotra Mańkowskiego (więcej na temat jego założeń można przeczytać na stronie Krakowskiego Szlaku Modernizmu, gdzie znajdują się również historyczne zdjęcia). Tuż nieopodal Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowany został kompleks, w którym zamieszkało kilka tysięcy studentów oraz pracowników akademickich. Tak samo jak w małym mieście, mieli (i mają oni nadal) dostęp do najważniejszych usług, ale też obiektów sportowych i miejsc spotkań z kulturą. Dziś do najbardziej znanych z nich należy zaliczyć Klub Studio, który choć teraz jest znaną sceną muzyczną Krakowa, początkowo był jedną z dwóch stołówek studenckich i taka była jego funkcja przez wiele lat.

– Zgodnie z założeniami urbanistycznymi kampusu, budynek ten stanowił zakończenie osi kompozycyjnej tzw. agory Miasteczka Studenckiego. Z czasem obie stołówki zostały przekształcone w miejsca o różnym przeznaczeniu i charakterze. Tak też w 2004 roku powstał Klub Studio – mówi Łukasz Jura, prezes Fundacji Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA, która od ponad 20 lat nie tylko upowszechnia kulturę studencką, ale również zarządza klubem.

Dziś jest on salą widowiskową z prawdziwego zdarzenia. Z organizowanych w nim eventów chętnie korzystają nie tylko studenci, ale również inni mieszkańcy Krakowa i okolic. W sumie odbyło się tu ponad 1000 wydarzeń kulturalnych. Tylko w najbliższych tygodniach w Klubie Studio wystąpią Kult, Kaśka Sochacka, IRA, Ralph Kamiński czy niezwykle charyzmatyczna Verka Serduchka z Ukrainy.

Klub Studio to jednak nie tylko miejsce koncertów. Za sprawą rozpoczętej w 2013 roku renowacji, rok później oddano do użytku profesjonalne studio muzyczne. Studio muzyczne Kotłownia nosi taką nazwę, gdyż powstało w miejscu dawnej kotłowni, zasilającej w energię pobliskie budynki Miasteczka Studenckiego AGH. Obecnie stanowi miejsce prób dla Chóru i Orkiestry Smyczkowej AGH Con Fuoco oraz Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Dzięki doskonałym właściwościom technicznym, służy studentom inżynierii akustycznej do realizacji zajęć dydaktycznych i badań oraz do profesjonalnych sesji nagraniowych dla zawodowych muzyków.


2014 rok był także czasem innych działań związanych z rozbudową klubu. Pracownia JASA (obecnie ASA) STOŻEK ARCHITEKCI wygrała wówczas konkurs na renowację budynku klubu. – Pokryta cortenową stalą i zarośnięta zielonymi pnączami struktura, kryje serce całego zamierzenia: wielofunkcyjną salę o doskonałej akustyce i rozbudowanej mechanice sceny, gdzie możliwa jest nawet organizacja przedstawień teatralnych. Wielkoprzestrzenne hole umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie obiektu i tworzą bazę dla różnego rodzaju kreatywnych działań. Całość uzupełniają biura, szatnie, zaplecze sceniczne, sanitariaty, magazyny – można przeczytać na stronie internetowej klubu.

W 2019 roku w budynku powstał natomiast… browar! Autorem projektu jest architekt Jerzy Stożek a konstruktorem, który scalił pozostawioną ze starego obiektu stalową konstrukcję z nową żelbetową skorupą Wojciech Mucha. Sam mini-browar powstał z okazji 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Piwo jest tu warzone na miejscu przy użyciu starannie wyselekcjonowanych słodów. Przy współpracy ze środowiskiem akademickim browar jest także miejscem do prowadzenia prac badawczych i rozwojowych. Samo powstanie Browaru Górniczo-Hutniczego nawiązuje do tradycji krakowskiej uczelni, łączących piwowarstwo, górnictwo oraz akademię, poprzez sposób świętowania Dnia Górnika oraz Dnia Hutnika.

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: archiwum fundacji Academica, Klub Studio

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Miasto | Modernizm | whiteMAD na Instagramie