Przypominamy Wam kultowe komórki. Rozpoznajecie je?

To zaskakujące jak szybko zmienia się design i technologia. Idealnym przykładem do poparcia tej tezy są telefony komórkowe. Używamy ich codziennie, dla wielu są nieodłącznym elementem życia, a odsetek uzależnionych od nich osób rośnie w zastraszającym tempie. Jednak czy pamiętacie jak wyglądały nasze smartfony, zanim stały się “smart”?

Nokia 3310 / 2000

Telefon kultowy. Znany na całym globie, twórca sukcesu szwedzkiej Nokii, synonim niezniszczalności. Tymi słowami można określić prawdopodobnie najbardziej znany telefon na świecie. Za co go kochaliśmy? Za prostotę, baterię, która trwała dłużej niż dzisiejsze związki oraz ówczesne aplikacje. Skoro już o nich mowa, kto z nas nie grała Snake’a? Model 3310 przeszedł na zasłużoną emeryturę w roku 2005 i jak wynika ze statystyk Nokii, był najlepiej sprzedającym się telefonem w historii. Sprzedano 126 milionów sztuk! Co ciekawe, postanowiono go przywrócić do życia w roku 2016. Kto z nas znów nie chciałby wrócić do tamtej technologii.


Nokia 7600 Mango / 2003

Telefon uważany przez jednych za geniusz ówczesnej myśli projektowej. Inni nazywali go dzieckiem kiczu i tandety. Jedno jest pewne, był krokiem w przód, przynajmniej technologicznie. Powstawał w latach boomu na przenośne konsole. I w tym kierunku pchnęli go projektanci. Naszym zdaniem jest nieudanym połączeniem kontrolera od konsoli, przenośnej zabawki i telefonu.


Nokia 5110 / 1998

Telefon dla biznesu. A raczej dla biznesmena. Jednak nie byle jakiego. Wymarzonym użytkownikiem Nokii 5110 miał być młody, kreatywny przedsiębiorca. Jego pozycje miała wyznaczać oryginalność (mogliśmy zmieniać obudowy) oraz dostępność i perfekcyjny jak na tamte czasy zasięg. No cóż, drastycznie wychylona antena nie znalazła się tam przypadkowo.


Motorola Razr / 2005

W 2004 w świecie technologii zrobiono “Wow”. Motorola zaprezentowała swój flagowy telefon, który (jak później się okazało) był najlepiej sprzedającym się produktem firmy. Wtedy świat zrozumiał znaczenie prostoty i elegancji w urządzeniach przenośnych, które już wtedy dominowały rynek. Pamiętacie jednolitą klawiaturę wykonana ze stalowej płytki, a może dźwięk zamykanej klapki? My pamiętamy i trochę tęsknimy.


Nokia 7280 / 2004

Znacie zdanie “przerost formy nad treścią”? Jeśli nie, spójrzcie na kolejną pozycje naszej listy. To właśnie przerost formy nad treścią. Nazwano go “lipstick” czyli pomadka, ze względu na jego kształt. Był pozycjonowany jako “second one” czy “night phone”, a więc krótko mówiąc, telefon na wieczór, na pokaz. Był całkowicie niepraktyczny (brak klawiatury) do tego-naszym zdaniem-okropny wizualnie. Choć to ostatnie jest dość niepokojące. Autorem Nokii 7280 był bowiem David LaChapelle, znany fotograf mody.


Motorola R1 / 2008

Najmłodszy uczestnik zestawienia. Był inny, był innowacyjny, był… niesamowicie drogi. Jego cena w dniu premiery wynosiła 1200£ co sprawiało, stał się synonimem luksusu i prestiżu. Jego wyróżnikiem był oryginalny design oraz obrotowa klapka.


Blackberry Curve / 2007

Hit produkcyjny firmy Blackberry. Użytkownicy pokochali go za prostotę obsługi, praktyczne rozwiązanie problemu klawiatury oraz szeroką gamę aplikacji, która zdetronizował Nokię jako lidera na rynku gier komórkowych. Polacy zapamiętali Curve głównie z nazwy. Domyślcie się dlaczego.


Nokia 8310 / 2001

Obiekt nocnych marzeń każdej Dżesiki i Andżeliki przełomu tysiącleci. Róż, cyrkonie, plastik. Może być gorzej? Może! Zwróćcie uwagę na szałowa panterkę. Czujemy fizyczny ból opisując ten model, więc przejdźmy dalej.


Nokia 3250 / 2005

Kolejna Nokia na naszej liście. Jej “przełomowość” polegała na obrotowej dolnej części, co pozwalało na zastosowanie telefonu jako kamery. Na tamte czasy jej jakość była do pozazdroszczenia. Dziś nie robiłaby na nas żadnego wrażenia. 3250 miała tez inny atut. Mogła pomieścić AŻ 500 piosenek.