Miejski kompostownik. Studenci odzyskali energię z odpadów do ogrzania ławki. 

Projekt Power Plant(s)! powstał dzięki współpracy pracowni projektowej Public Works ze studentami Oslo School of Architecture w ramach obecnie trwającego w Norwegii Oslo Architecture Triennale. Młodzi architekci chcieli pokazać światu kolejną możliwość zastosowania odpadów w codziennym życiu.

Zaproponowane przez studentów rozwiązanie to miejski kompostownik, który stanął na terenie kampusu uczelni. Projektanci chcieli stworzyć nowatorski system, który będzie pozyskiwał energię pochodzącą z rozkładającego się kompostu do ogrzania wody, która następnie transportowana jest siecią rurek do pobliskiej ławki, ogrzewając jej powierzchnię.


Choć obecnie miejski kompostownik Power Plant(s) powstał w niewielkiej skali i jest jedynie prototypem, to studenci już zapowiadają kontynuację projektu. Wyniki jakie uzyskali okazały się zadowalające, a jak mówią sami studenci: „Skoro można ogrzać ławkę, można również ogrzać dom. Trzeba tylko zwiększyć skalę i dopracować niektóre elementy”. Prototyp ma być pokazem możliwości i myśli technicznej młodych Norwegów. Ich system wykorzystuje naturalne reakcje, które zachodzą podczas rozkładania się materii organicznej. Dzięki nim możemy uzyskać temperaturę rzędu 60-70 stopni Celsjusza.

Podobne zdanie o projekcie mają również przedstawiciele pracowni Public Works. Według nich kompostownik to świetny pomysł, który narazie choć symboliczny, już niedługo może stać się jednym ze standardowych systemów pozyskiwania energii z odpadów. „Odpady to jeden z głównych produktów uczonych rozwoju ludzkości. Jako społeczeństwo wydajemy ogromne ilości pieniędzy i energii próbując sprawić, by nasze odpady zniknęły” – dodaje Tom Dobson, który nadzorował projekt Power Plant(s)!.

źródło: dezeen.com