Skóra z kaktusa. Jest wegańska, ekologiczna i wymaga mało wody.

Skóra z kaktusa już niedługo może zastąpić tradycyjną skórę pochodzenia zwierzęcego, która jest nie tylko nieekologiczna, do jej produkcji trzeba zużyć wiele zasobów, w tym czasu, ale także wiąże się z cierpieniem zwierząt. Według naukowców nowo powstały materiał jest tani w produkcji, jego właściwości są niemal identyczne jak skóra zwierzęca, a do jej “wyhodowania” potrzeba tylko minimalne nakłady wody. 

Desserto, bo tak nazwano materiał określany jako skóra z kaktusa to innowacyjny projekt, którego autorami są inżynierowie i projektanci z Meksyku. Twórcy postanowili na jednej z meksykańskich plantacji kaktusów rozpocząć badania nad właściowościami kaktusów i możliwościami ich zastosowania w przemyśle modowym. Dlaczego wybrali akurat kaktusy? Powodów jest kilka.

Po pierwsze kaktusy to bardzo wytrzymałe rośliny, które poza wysoką temperaturą i nasłonecznieniem mają bardzo niskie wymagania. Drugim argumentem popierającym działania projektantów był fakt, że zewnętrzna warstwa tych ciepłolubnych roślin w dotyku przypomina naturalną skórę pochodzenia zwierzęcego, a po odpowiedniej obróbce może zmieniać swoją fakturę i właściwości.


Trzecim aspektem jest fakt, że kaktusy wymagają do wzrostu bardzo małych ilości wody, co sprawia, że by wyhodować rośliny nie trzeba budować systemów nawadniania, bowiem wystarczy lekki deszcz, a kaktusy będą rosły bez pomocy człowieka. Sprawia to, że skóra z kaktusa jest nie tylko bardziej ekologiczna ze względu na brak konieczności budowy specjalnej infrastruktury, a także dzięki temu, że nie trzeba marnować wody, która na obszarach pustynnych i półpustynnych jest na wagę złota.

Kolejny aspekt wiążę się z problemami związanymi z hodowlą zwierząt, która jest nie tylko wyjątkowo szkodliwa dla środowiska, ale także problematyczna pod kątem moralnym. Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą jaką oferuje skóra z kaktusa to fakt, że materiał jest w 100 proc.  biodegradowalny. Gdy zdecydujemy się pozbyć ubrania wykonanego z tego materiały wystarczy zalać go wodą i zostawić na kilka tygodnia, a dosłownie rozpłynie się i zmieni w naturalny kompost.

 

Co więcej, skóra z kaktusa jest wyjątkowo wydajna jeżeli chodzi o proces produkcji. Z jednego kaktusa mogą powstać setki metrów kwadratowych materiałów w relatywnie krótkim czasie. Twórcy zauważyli, że nie trzeba ścinać całej rośliny, by stworzyć materiał. Wystarczy odciąć starsze liście, które odrosną w tym samym miejscu po około 7 miesiącach. Warto również dodać, że skóra z kaktusa została doceniona między innymi przez koncern LVMH w konkursie LVMH innovation award 2020.

Czytaj też: Ciekawostki | Zieleń | Ekologia | Technologia | Tkanina | Zwierzęta |

źródło: https://desserto.com.mx