Zaczarowany Ogród w Raciborzu
fot. nowyfotoart.pl, źródło: Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Niewiele osób wie o jego istnieniu. Zaczarowany Ogród w Raciborzu

Choć ma już 20 lat to nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu. Arboretum Bramy Morawskiej powstało 1 maja 2000 r. w Raciborzu, kilka lat później otwarto na jego terenie Zaczarowany Ogród. Dawny las komunalny zmieniono wtedy w ogród botaniczny. 

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciuborzu znajduje się na południowo-zachodniej krawędzi Płaskowyżu Rybnickiego, na styku „obszaru nizin” i „obszaru wyżyn i gór”- dwóch klimatycznych obszarów Polski. Obniżenie terenu między Sudetami Wschodnimi i Karpatami Zachodnimi – Brama Morawska powoduje, że docierają tu wpływy klimatu śródziemnomorskiego. Ze względu na bliskość gór, na obszarze arboretum obserwuje się zwiększoną ilość opadów. Było to więc idealne miejsce, w którym można było założyć ogród z bogatą roślinnością.

Teren Arboretum Bramy Morawskiej nigdy nie był całkowicie wylesiony, zachowało się tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, charakterystycznych dla lasów liściastych Środkowej Europy. Niewielki obszar arboretum porastają łęgi olchowo-jesionowe. Najcenniejszy fragment tego zbiorowiska znajduje się w Dolinie Potoku Liliowego. Interesującymi roślinami, które można tu spotkać są: ciemiężyca zielona, zdrojówka rutewkowata, kruszczyk połabski. Arboretum chroni pozostałości dawnych, pierwotnych lasów porastających te tereny. Z tego względu jest to obszar bardzo cenny przyrodniczo, stanowi również rezerwuar charakterystycznych gatunków leśnych. 

Obiekt stanowi świetną atrakcję. Na jego terenie znajduje się Zaczarowany Ogród. To zimozielony labirynt żywopłotowy z nasadzeniami różaneczników, magnolii, róż, klonów, liliowców, wzbogacony o „Kolekcję Roślin Polskich”, składającą się z gatunków dziko rosnących, charakterystycznych dla siedlisk Bramy Morawskiej. Ogród mieści się w północno – zachodniej części arboretum na obszarze 1,1 ha. Ideą powstania obiektu było wzbogacenie i promowanie kolekcji roślinnych, ukazanie dziedzictwa przyrodniczego Śląska oraz uświadomienie społeczeństwu znaczenia roślinności w życiu człowieka.

Prace nad utworzeniem Zaczarowanego Ogrodu trwały od 2008 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce w czerwcu 2012 roku. Przy tej okazji otworzono również Alejkę Miast Partnerskich, która prowadzi do Kamiennego Kręgu, wyjątkowego miejsca odpoczynku specjalnie usytuowanego tuż nad Zaczarowanym Ogrodem, skąd rozciąga się panoramiczny widok na całą kolekcję. Ogród został zaaranżowany tak, by rośliny układały się w ogromny kwiat o pięciu płatkach. Pełni funkcję rekreacyjną oraz edukacyjną.

Zaczarowany Ogród w Raciborzu


Już w lutym możemy podziwiać krzewy oczarów kwitnące jeszcze przed rozwojem liści. W marcu pojawiają się byliny wczesnowiosenne – cieszynianki wiosenne – symbol Arboretum Bramy Morawskiej i zachwycające zapachem czosnki niedźwiedzie. „Zaczarowany Ogród” najbardziej atrakcyjny jest w kwietniu i maju, ze względu na kwitnące magnolie, śliwy, różaneczniki, rośliny łąkowe i kolekcje bylin. Z początkiem lata kwitnienie rozpoczynają róże i wielobarwne liliowce. Na szczególną uwagę zasługują łąki i murawy kwietne, tworzące naturalistyczny akcent w zakątkach labiryntu. W pełni lata ogród zachwyca żywą zielenią. Od końca września ogród zaczyna mienić się szeroką gamą jesiennych barw – to przebarwiające się liście oczarów, klonów i wiśni. Dzięki roślinom zimozielonym labirynt jest atrakcyjny również porą zimową.

O tym, jak atrakcyjny jest to zielony teren najlepiej jest się przekonać na własne oczy. Kierunek: Racibórz!

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Ciekawostki| whiteMAD na Instagramie

tekst: Agata Ociepska i Piotr Kolarczyk, opracowanie: Kamil Białas

źródło: Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu