CIEKAWOSTKI

Adolf Szyszko-Bohusz – wszechstronny architekt, zasłużony konserwator

Adolf Ludwik Szyszko-Bohusz był jedną z najważniejszych postaci w polskiej architekturze pierwszej połowy XX wieku. Projektował budynki o cechach tradycyjnie polskich oraz obiekty w stylu dojrzałego modernizmu. Szczególnie zasłużył się jako główny konserwator dwóch zespołów zabytkowych o najwyższym państwowym znaczeniu: Wzgórza Wawelskiego i Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzieła architekta do dziś świadczą o jego wielkim talencie i fachu, będąc ozdobą polskiego krajobrazu.

Architekt urodził się 1 września 1883 r. w Narwie – mieście położonym na terenie dzisiejszej Estonii. W latach 1902–1909 studiował w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Następnie odbył podróż studialną po Austrii, Czechach i Morawach. W latach 1910–1912 był wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim i w krakowskiej ASP. W 1912 r. wyjechał do Lwowa, gdzie pracował jako profesor tamtejszej politechniki (do 1916 r.).

Adolf Szyszko-Bohusz (1883-1948). Fot. https://audiovis.nac.gov.pl

Po powrocie do Krakowa otrzymał stanowisko kierownika prac renowacyjnych na Zamku Królewskim na Wawelu. Kompleks zabytkowych budynków był wówczas w opłakanym stanie. Wpływ Szyszki-Bohusza na Wawel miał charakter fundamentalny. Zdewastowaną ruinę przekształcił w symbol kultury narodowej. Na stanowisku tym pozostał do wybuchu II wojny światowej. Jako konserwator Wawelu dokonał odkrycia romańskiej Sali o 24 słupach i rekonstrukcji Rotundy Najświętszej Marii Panny (św. Feliksa i Adaukta), a ponadto badał katedrę wawelską (Kryptę św. Leonarda) oraz wczesnogotyckie systemy obronne wzgórza. Jego dziełami z tamtego okresu są: odnowienie większości wnętrz zamkowych, Brama Herbowa na Wawelu (1921), powiększenie krypty Wieszczów i sarkofag Juliusza Słowackiego (1927–1928) oraz urządzenie krypty Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z nowym zejściem do podziemi katedry z baldachimem (1936–1938). Wawel, który dziś znamy, to w bardzo dużym stopniu dzieło Szyszki-Bohusza.

Widok Zamku Wiśle w 1937 r. i współcześnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe i Przykuta, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Architekt był także zaangażowany w pracę na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1930 r. przedstawił projekt urządzenia obszaru Podzamcza. Według jego projektów dokonywano również licznych prac w zamkowych wnętrzach. Architekt przygotowywał ponadto projekty wielkiej rozbudowy Zamku, której celem było stworzenie nowych sal recepcyjnych dla prezydenta, proponował też zmianę funkcji niektórych sal historycznych. Wielkie i ambitne plany przekreślił jednak wybuch II wojny światowej. W 1920 r. Szyszko-Bohusz został powołany na stanowisko kierownika Katedry Architektury Zabytkowej na ASP w Krakowie, będąc jednocześnie w latach 1922–1927 rektorem tej uczelni. W latach 1932–1939 był także profesorem Politechniki Warszawskiej i kierował Katedrą Projektowania Monumentalnego Wydziału Architektury.

Willa architekta. Fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Willa architekta. Fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W swoich początkowych projektach stosował formy zaczerpnięte z rodzimej architektury, polskiego renesansu czy baroku, uproszczone jednak i będące romantyczną kreacją. Od drugiej połowy lat 20. wykonywał projekty w stylu dojrzałego modernizmu o cechach awangardowych. Jako architekt był specjalistą od obiektów użyteczności publicznej. Zaprojektował monumentalny gmach PKO w Krakowie i położony nieopodal Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności, Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie oraz willę własną w Przegorzałach, która nawiązywała kształtem do odkrytej przez niego rotundy na Wawelu.

“Feniks” w pierwotnej i obecnej formie. Fot. Źródło: Muzeum Historyczne miasta Krakowa i Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jednym z jego flagowych i najbardziej charakterystycznych dzieł był Dom Towarzystwa Ubezpieczeń „Feniks” z lat 1928–1932, stojący pod adresem Rynek Główny 41 w Krakowie. Budynek budził liczne kontrowersje i sprzeciw środowisk konserwatorskich już w fazie projektowania. Ostatecznie powstał awangardowy obiekt o aluminiowej stolarce, przeszklonych wykuszach na całej wysokości gmachu i nowoczesnej attyce o wysokich sterczynach. Niezwykle odważny na tle historycznej zabudowy Starego Miasta budynek został przebudowany w czasie okupacji hitlerowskiej: attykę zastąpiono mansardowym dachem a do elewacji dodano pilastry.

Budynek poczty w Częstochowie. Fot. Przykuta Polski, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Innymi projektami architekta był dom im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie oraz gimnazjum męskie i Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów przy ul. Skałecznej. Projektował też pensjonaty (kilka w Krynicy, np. Sanatorium Wojskowe), hotele w miejscowościach uzdrowiskowych, gmach poczty w Częstochowie, Dom Zdrojowy w Żegiestowie oraz Zamek Prezydenta RP w Wiśle, o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ. Projektował także obiekty sakralne, w tym kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1924-1927 r. w Trembowli i jego poznańską kopię – kościół i klasztor dominikanów przy Alejach Niepodległości, będącą jednym z ostatnich jego dzieł. Zostało ono ukończone już po jego śmierci przez Władysława Czarneckiego. W realizacji zastosował toskańską kolumnadę w dziedzińcu i portyk kolumnowy w partii wejścia, wieże kościoła natomiast zainspirowane zostały architekturą romańską, przetworzoną w sposób modernistyczny.

Dom Zdrojowy w Żegiestowie w latach swojej świetności i w 2018 r. Fot. Polona i Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W okresie II Rzeczypospolitej Józef Gałęzowski i Adolf Szyszko-Bohusz stworzyli ideę Alej Trzech Wieszczów w Krakowie i pomysł dzielnicy wokół krakowskich Błoń. Po wybuchu II wojny światowej, 2 września 1939 r. Szyszko-Bohusz wziął udział w naradzie dotyczącej sposobu ratowania wawelskich zbiorów. Wobec braku połączenia telefonicznego z Warszawą, gdzie znajdował się przygotowany kilka miesięcy wcześniej plan ewakuacji dla Wawelu, sprzeciwił się on stanowczo wywiezieniu skarbów z Krakowa. Ostatecznie zmienił jednak zdanie.

Dom im. Józefa Piłsudskiego. Fot. Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W czasie wojny pracował za zgodą władz podziemnych jako rysownik w prywatnym biurze niemieckim na Wawelu i działał w tajnym Komitecie Wawelskim. W 1945 r. powrócił na przedwojenne stanowisko na Wawelu, piastując je do 1946 r. W 1945 r. uczestniczył również w organizowaniu Wydziału Architektury na AGH zostając jego pierwszym dziekanem. Był żonaty ze Stefanią z Rzepko-Łaskich, miał córkę Sławę (1914–2000). Adolf Szyszko-Bohusz zmarł 1 października 1948 r. w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Źródło: culture.pl, dzieje.pl

Czytaj też: Architekt | Urbanistyka | Zabytek | Historia | KrakówArchitektura w Polsce

Gmach PKO w Krakowie. Fot. Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Gmach PKO w Krakowie. Fot. Mach240390, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów. Fot. Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Mauzoleum Generała Józefa Bema w Tarnowie. Fot. Pz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Kraków - Brama Bernardyńska Zamku na Wawelu. Fot. Photo: Marcin Konsek / Wikimedia Commons
Kraków - Brama Bernardyńska Zamku na Wawelu. Fot. Andrzej O, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Brama Herbowa na Wawelu. Fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Brama Herbowa na Wawelu. Fot. Mach240390, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Kościół św. Piotra i Pawła w Trembowli. Fot. Сергій Криниця (Haidamac), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Kościół i klasztor dominikanów w Poznaniu. Fot. Radomil talk, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Grób Adolfa Szyszki-Bohusza na cmentarzu Rakowickim. Fot. Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej