ARCHITEKTURA

Akcja ekologiczne murale – „Ściany płucami miast”

Liczne budynki w centrach polskich miast, litry farby i… usunięcie około 32 ton zanieczyszczeń. Ekologiczne murale będą dbały o środowisko. W jaki sposób? Oczyszczając powietrze, którym wszyscy oddychamy. Akcja „Ściany płucami miast” powstała z inicjatywy Strefy Energii, firmy z branży fotowoltaicznej, we współpracy z samorządami. Pierwszy mural powstał 14 czerwca w Zduńskiej Woli i ma powierzchnię 143 m². To innowacyjny projekt, wykorzystujący specjalną powłokę PF-10 Airsol, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, przyczyniających się do powstawania smogu.

Akcja „Ściany płucami miast” to inicjatywa krakowskiej firmy fotowoltaicznej. Ma ona na celu stworzenie ekologicznych murali, mających właściwości oczyszczające powietrze. Murale mają powstać w różnych województwach w południowej i środkowej Polsce. Sam projekt graficzny nawiązuje do ekologii i innowacyjnych rozwiązań dbania o środowisko. Inspirowany jest „Bajką o miasteczku”, stworzoną przez Strefę Energii.

Ekologiczny mural, czyj to pomysł?
Projekt został zainicjowany przez pracowników Strefy Energii – firmy, działającej w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Ich celem jest szerzenie świadomości ekologicznej, a także aktywne działania, które mają realny wpływ na środowisko naturalne. Mural jest właśnie jedną z tych akcji. Będzie ona wspierana między innymi przez Paulinę Górską – jedną z 25 Liderek Zrównoważonego Rozwoju w Polsce według Forbesa, Agatę Biernat – miss Polonia 2017 oraz Marzenę Rogalską – dziennikarkę telewizyjną i radiową, autorkę powieści. Mural zostanie wykonany przez firmę Donut Studio.

Piękne ściany płucami polskich miast
Oddychające ściany to innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące najnowsze technologie. Murale wykonane w ramach projektu mają realny wpływ na oczyszczanie powietrza. 100 m² powierzchni pokrytej powłoką PF-10 Airsol oczyszcza nawet 100 m³ powietrza (między innymi zanieczyszczenia tlenków siarki i azotu, które przyczyniają się do powstawania smogu). Farba wzmacnia fasadę budynku i jest samoczyszcząca, a także bakteriostatyczna i odkażająca. Według Urban Forest Model 1000 m² powierzchni pomalowanej farbą usuwa nawet około 32 ton zanieczyszczeń rocznie. To odpowiednik posadzenia 100 drzew liściastych.

Zobacz również: Ekologia | Elewacja | Architektura | Murale

ekologiczne murale

 

Recent Posts

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

6 maja 2024

Stroje kąpielowe na wakacje. Jak wybrać odpowiedni model?

Zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. Stroje kąpielowe są wtedy niezbędnym elementem…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej