ARCHITEKTURA

Arsenał Królewski w Warszawie. Budynek, który dał nazwę stacji metra.

31 sierpnia 2006 roku Rada Warszawy podjęła uchwałę o zmianie nazwy stacji warszawskiego metra Ratusz na Ratusz Arsenał, dla uhonorowania tego ważnego dla historii miasta zabytku. Jaka jest jego historia? Arsenał Królewski w Warszawie, czyli królewski magazyn broni, został wzniesiony w latach 1638−1643 z rozkazu króla Władysława IV, co miało na celu stworzenie odpowiednich warunków dla pomyślnego rozwoju artylerii w Rzeczypospolitej. Władca ten w pełni doceniał potencjalne możliwości broni palnej i planował wykorzystać ją na szerszą skalę podczas działań militarnych. To dwukondygnacyjny budynek o cechach wczesnobarokowych w formie zamkniętego czworoboku o wymiarach 64 na 83 metry, z obszernym wewnętrznym dziedzińcem. 

Jego północną cześć stanowił piętrowy pawilon, natomiast skrzydła zachodnie i wschodnie stanowiły parterowe jedenastoarkadowe galerie. Razem ze skrzydłem południowym spajały one cały kompleks. Najważniejszy wjazd do budynku stanowiły bramy znajdujące się na osi skrzydła południowego i północnego, ponieważ były one najobszerniejsze i przez nie właśnie transportowano do środka i na zewnątrz cięższą broń, zwłaszcza armaty. Wszystkie elementy Arsenału były murowane i pokryte tynkiem, ich czterospadowe dachy zaś, podobnie jak i dziś, wieńczyła czerwona dachówka (z wyjątkiem wieżyczek pokrytych blachą cynową).

Lata 70. XX w., budynek dawnego arsenału z XVIII wieku – obecnie siedziba Państwowego Muzeum Archeologicznego. Fot. J. Jastrzębski i A. Kaczkowski. Pocztówka KAW.


Usytuowanie budynku na obrzeżach ówczesnej Warszawy, a nie w jej ścisłym centrum, w pobliżu zabudowy, też nie było bez znaczenia. Taka decyzja podyktowana była przede wszystkim obawą przed ewentualnym pożarem, a w jego konsekwencji także wybuchami zgromadzonych w środku materiałów łatwopalnych, które bardzo szybko doprowadziłyby do objęcia ogniem pobliskiej zabudowy mieszkalnej. Pierwotnie w najbliższym sąsiedztwie budowli znajdowały się także dodatkowe elementy obronne w postaci ostrokołu i fosy zasilanej wodami nieistniejącej już rzeczki Nalewki (płynącej niegdyś przez środek późniejszej dzielnicy żydowskiej).
Arsenał był kilkukrotnie świadkiem ważnych wydarzeń z polskiej historii. W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku ludność Warszawy zdobyła budynek, wspierając tym samym rozpoczynające się powstanie listopadowe. Po upadku powstania władze rosyjskie ulokowały w budynku więzienie karne. W swojej długiej historii gmach był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnia przed wybuchem II wojny światowej przebudowa, trwająca w latach 1935−1938 i przywracająca w dużej części pierwotny wygląd, polegała na usunięciu z gmachu więzienia i adaptacji go na potrzeby Archiwum Miejskiego Warszawy. W trakcie prac dodano do budynku od strony ul. Nalewki podcienia wraz z chodnikiem, na a ścianie od tej ulicy umieszczono również sgraffito z podobiznami Władysława IV i Józefa Piłsudskiego, które nie dotrwało do czasów współczesnych.

Arsenał Królewski w Warszawie w roku 1938 i 2022. Widać podcień, a na ścianie widnieje sgraffito.

Budynek w roku 1946 i obecnie.

Budynek w latach 60. XX w. i obecnie.

26 marca 1943 roku miała miejsce słynna akcja Szarych Szeregów, znana jako akcja pod Arsenałem, polegająca na odbiciu harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 25 innych więźniów politycznych przewożonych z siedziby gestapo przy alei Szucha (przedwojenne ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego) do więzienia hitlerowskiego na Pawiaku. W 1944 roku budynek Arsenału został zajęty przez powstańców, a pod uszkodzony w czasie walk gmach (ok. 80%) 4 listopada Niemcy podłożyli ogień. Całkowitemu zniszczeniu uległy najcenniejsze zbiory Archiwum Miejskiego… W latach 1948–50 odbyła się odbudowa Arsenału według projektu Bruno Zborowskiego. W budynku znalazły siedzibę pracownia projektów warszawskiego metra i Biuro Projektów i Studiów Budownictwa Przemysłowego. Od 1959 roku Arsenał jest siedzibą Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– PERŁA WARSZAWSKIEGO KLASYCYZMU – PAŁAC NA WYSPIE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
– PAŁAC BLANKA W WARSZAWIE – REZYDENCJA STOŁECZNEJ BURŻUAZJI
– UTRACONE ZABYTKI: KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ALEKSANDRA NA PLACU TRZECH KRZYŻY W WARSZAWIE

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Architektura

29 listopada 1830 roku, Warszawiacy szturmują Arsenał.
Rok 1778, kościół św. Trójcy i Arsenał na obrazie Canaletta - skan z albumu "Canaletto malarz Warszawy" Wyd. Auriga 1983 r.
Arsenał w 1936 roku. Archiwum Państwowe w Warszawie.
Widok dziedzińca po przebudowie.
Rok 1947, zniszczone sgraffito.
Arsenał po odbudowie, lata 70. XX w.
Arsenał obecnie.
Arsenał obecnie.
Ślady po pociskach na cokole.
Arsenał obecnie.
Arsenał obecnie.
Arsenał obecnie.
Arsenał obecnie.
Portal w głównej bramie.
Dziedziniec.
Dziedziniec.
Główna brama.

Temat: Arsenał Królewski w Warszawie. Budynek, który dał nazwę stacji metra.

Źródła: histmag.plfotopolska.euNAC, polskiezabytki.pl, domena publiczna

Recent Posts

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej