ARCHITEKTURA

Bezpieczny kredyt hipoteczny – o czym musisz wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na dużą kwotę, a do tego zaciągane najczęściej na kilkadziesiąt lat. Ta decyzja musi być więc dobrze przemyślana, co pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować się do tego poważnego zobowiązania finansowego, aby nie było ono nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Zanim zdecydujesz się na rozwiązanie, jakim jest kredyt mieszkaniowy, czyli pożyczka z zabezpieczeniem w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości, musisz się zastanowić, czy możesz sobie na niego pozwolić.  W pierwszej kolejności sprawdź swoją zdolność kredytową. Dzięki niej ocenisz, czy będzie Cię stać na systematyczną spłatę rat. Na ten wskaźnik wpływa wiele różnorodnych czynników. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • wysokość oraz źródło dochodów,
  • rodzaj i długość umowy,
  • staż u dotychczasowego pracodawcy,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wysokość innych zobowiązań,
  • historia kredytowa,
  • wydatki gospodarstwa domowego.

To tylko kilka czynników, które banki biorą pod uwagę, sprawdzając Twoją zdolność do spłaty zobowiązania. Warto zweryfikować realną możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonej nieruchomości. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaką kwotę możesz przeznaczyć na ten cel.

Pamiętaj! Twoja zdolność kredytowa może się dynamicznie zmieniać, gdyż wpływa na nią także ogólna sytuacja na rynku.

Kredyt hipoteczny a wkład własny – o czym musisz wiedzieć?

Jeśli chcesz ubiegać się o przyznanie kredytu hipotecznego, musisz mieć wkład własny. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) rekomenduje, aby wynosił on co najmniej 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu z wkładem własnym w wysokości 10%, jednak w takim przypadku niezbędne jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia.

Nie każdy klient banku wie, że wkładem własnym może być nie tylko określona suma pieniędzy. Istnieją także inne możliwości. Jedną z nich jest darowizna. Aby można było ją uznać za wkład własny, niezbędne jest jej udokumentowanie oraz przekazanie na konto osoby ubiegającej się o kredyt. Niektóre banki akceptują także wkład własny w postaci zadatku, najczęściej wpłacanego na konto dewelopera. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze to, że jest to coś innego niż zaliczka, która nie może być wykorzystana w ten sposób.

Wkład własny można także pokryć:

  • środkami zgromadzonymi na Indywidualnych Kontach Emerytalnych lub Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego,
  • środkami zgromadzonymi na książeczkach mieszkaniowych wydanych po 23 października 1990 roku,
  • inną nieruchomością,
  • obligacjami lub papierami wartościowymi,
  • środkami zgromadzonymi w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na to, aby pokryć obowiązkowy wkład własny. Zastanów się, który z nich jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jak dopasować wysokość raty kredytu hipotecznego?

W przypadku kredytu hipotecznego, tak jak i innych zobowiązań finansowych, kluczowe jest dopasowanie wysokości miesięcznej raty do indywidualnych możliwości gospodarstwa domowego. Zbyt wysoka będzie nadmiernym obciążeniem, a w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji jej terminowa spłata może być dużym problemem.

Pamiętaj! Wysokość raty ze zmiennym oprocentowaniem zależy od stóp procentowych. Ich podniesienie będzie więc skutkowało podwyższeniem Twojej raty nawet o kilkadziesiąt procent!

Najlepszym rozwiązaniem na to, aby sprawdzić, ile może wynosić Twoja rata kredytu hipotecznego, jest skorzystanie z wygodnej porównywarki. Kalkulator kredytu hipotecznego na finanse.rankomat.pl pozwoli Ci łatwo i szybko to obliczyć. Aby z niego skorzystać, musisz uzupełnić niezbędne pola dotyczące m.in.:

  • przeznaczenia kredytu,
  • wartości nieruchomości,
  • wkładu własnego,
  • kwoty kredytu,
  • liczby rat,
  • źródła i wysokości dochodów,
  • wydatków gospodarstwa domowego.

Kalkulator w kilka chwil przeszuka oferty różnych banków i przedstawi Ci najlepsze propozycje wraz z dokładnymi warunkami kredytów.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą ofertę kredytu, która będzie dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb? Przede wszystkim porównaj poszczególne propozycje banków, biorąc pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Ten wskaźnik pozwoli Ci określić, która instytucja finansowa proponuje Ci najlepsze warunki spłaty. Pamiętaj jednak, że RRSO jest miarodajne jedynie wtedy, gdy porównujesz ofert kredytów na taki sam okres oraz o identycznej wysokości.

Kalkulator kredytów dostępny na stronie finanse.rankomat.pl przyda Ci się także w przypadku innego rodzaju pożyczek, które planujesz zaciągnąć. Z porównywarki warto korzystać zawsze wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowych środków i zależy Ci na najkorzystniejszych warunkach spłaty. Dzięki niej nie musisz samodzielnie przeglądać stron poszczególnych banków. Zrobisz to szybko, a co najważniejsze bez wychodzenia z domu. Przekonaj się, jak wygodne jest to rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

Recent Posts

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej