ARCHITEKTURA

Błyskawiczny remont zwykłych bloków najlepszą architektoniczną realizacją w Europie!

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2019. Jury za najlepszą architektoniczną realizację uznało remont trzech bloków w Bordeaux we Francji. Za realizacją kryje się świetna historia. Nie ograniczono się jedynie do odświeżenia elewacji, ale powiększono każde z mieszkań dobudowując zupełnie nową przestrzeń tarasu.

Renowacja objęła w trzy bloki, które zbudowano w latach 60. To w sumie 530 mieszkań. Projekt prac przygotował zespół kilku pracowni architektonicznych: Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture. Architekci wyznaczyli sobie cele, które chcieli osiągnąć dzięki renowacji. Mieszkańcy mieli zyskać więcej przestrzeni, więcej światła, lepszy widok na okolicę oraz więcej miejsca do komfortowego życia. Sposób, by to osiągnąć okazał się być banalnie prosty.

Zobacz też: TOP 5 finalistów konkursu Miesa van der Rohe 2019

Co zrobiono? Ze specjalnych prefabrykowanych modułów zbudowano tarasy, do których wyjście każdy z mieszkańców ma w swoim salonie. W ramach prac wymieniono także stare i małe okna na większe, wymieniono instalację elektryczną, zamontowano nowe windy i odświeżono elewacje, które są teraz śnieżnobiałe. W całym przedsięwzięciu szalenie istotne są dwie kwestie: podczas prac mieszkańcy nie musieli opuszczać swoich mieszkań, a po ich zakończeniu ich czynsze nie wzrosły. Płacą więc dokładnie tyle samo korzystając z większej przestrzeni.

Dobudowane tarasy mają prawie 4 metry głębokości. Powstały z prefabrykatów, dzięki czemu ich budowa była błyskawiczna. Moduły opuszczały fabrykę, były wciągane dźwigiem i układane jeden na drugim niczym klocki. Konstrukcja jest stabilna, osadzono ją bowiem na betonowych fundamentach. Każdy z mieszkańców na nowy taras musiał czekać od 12 do 16 dni. Tyle trwało zamontowanie modułów, ich łączenie, zabezpieczenie, scalenie z mieszkaniem i wykańczanie.

Bloki po przebudowie wyglądem przypominają nowe apartamentowce. Budynki mają też być bardziej ekologiczne i zużywać mniej energii potrzebnej do ich ogrzania. Całość prac docenili jurorzy konkursu Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2019. Przebudowa francuskich bloków zwyciężyła konkurs – a projekt stał się tym samym najlepszym architektonicznym wydarzeniem ostatniego roku w Europie!

Przykładowe mieszkania powiększone o nową część:





Powstała też zupełnie nowa przestrzeń z mieszkaniami na dachu:

Tak przebiegały prace:

zdjęcia: Philippe Ruault (eumiesaward.com)

View Comments

  • Ogólnie ciekawa koncepcja, można by ją trochę zmodyfikować.
    Istniejące polskie bloki można by z każdej strony obudować, powiększając mieszkania, dając spoko balkony i duże nowoczesne okna. W dobudowanej przestrzeni można zrobić lokale mieszkalne/usługowe na sprzedaż, które sfinansowałyby przedsięwzięcie. Mieszkańcy też musieliby swoje dołożyć, jeśli ich na to nie stać, mogą sprzedać mieszkanie (którego wartość tak czy siak wzrośnie, więc zarobią). W ten sposób możemy zmienić brzydkie polskie bloki w stylowe nowoczesne apartamentowe z funkcją mieszkalno- usługową (te mniejsze można zmienić w nowoczesne kamienice).

  • Przecież taki blok wygląda gorzej niż przed remontem. Fajnie dla mieszkańców, ale wygląd bloków to tragedia.

  • Kilka pytań do autorów:
    1. Jaki był koszt wykoania tej modernizacji/remontu? (wiem, że mieszkańcy go nie ponieśli, ale jest to bardzo istotne, gdyby takie remonty miały być wykonywane w Polsce)
    2. Czy ta modernizacja również wzmocniła konstruckję bloków? (Przyszła wytrzymałość konstrukcyjna bloków z prefabrykatów jest zmartwieniem wielu inżynierów)

  • Świetne, pytanie tylko za czyje to pieniądze, bo jeśli za miejskie to niedługo będą mieć 1000 podań o zbudowanie tego samego w innych blokach ;)

  • Pomysł przedni,wart powielenia na retkińskich ZAGRODNIKACH, gdzie część bloków zaprojektowano ( podobno dla przełamania monotonii osiedla ) z "jaskółczymi gniazdami",czyli z małymi balkonami.Mam mierną przyjemność mieszkać właśnie w takim bloku - pierwszym wybudowanym na Zagrodnikach w 1972r. Właśnie te bloki mogłyby przejść taką renowację, tym bardziej - że większość z nich składa się z oddylatowanych,dwuklatkowych segmentów.Może warto wziąć to pod rozwagę ? Zazdroszczę Francuzom takich mieszkań !!

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej