Categories: ARCHITEKTURA

BRAMA POZNANIA JUŻ OTWARTA

Pierwszego maja dla zwiedzających otwarto Bramę Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, w którym dowiedzieć się można jak powstała Polska. Kanciaste muzeum zbudowano na Śródce, niewielkiej dzielnicy Poznania. Budynek został połączony specjalną kładką z Ostrowem Tumskim – wyspą na której znajduje się poznańska Katedra, mieszcząca groby pierwszych polskich władców.

Budynek ICHOT-u zaprojektowało krakowskie biuro architektoniczne Ad Artis Architects. Projektanci nadali obiektowi nowoczesną formę. Betonowa elewacja budynku kontrastuje ze stojącymi obok kamienicami i zabytkowymi kościelnymi zabudowaniami.

Każdy z elementów architektonicznych obiektu został przemyślany. Widać to już na samym początku. Zwiedzający, zbliżając się do wejścia, prowadzeni są specjalnie zaprojektowaną drogą. Stopniowo staje się ona coraz węższa i coraz głębiej wcina się w nasyp przed obiektem, przyjmując kształt charakterystycznej wstęgi. Wstęga ta prowadzi wprost do szczeliny w bryle obiektu, która kadruje widok na katedralne wieże. Ten architektoniczny zabieg ma symbolicznie łączyć Bramę Poznania z przestrzenią wyspy tumskiej.

Co w środku? Ekspozycja ma charakter dwuczęściowy. Pierwsza część to przede wszystkim multimedialne instalacje. Usytuowano je w czterech salach. Ich zadaniem jest dostarczenie narzędzi (multimedia, dźwięk i interaktywna projekcja) do interpretacji części drugiej – ta z kolei ma postać realnych obiektów, które znajdują się na Ostrowie Tumskim.

W czterech tematycznych salach, nazwanych: Gród, Woda, Złoto i Witraż na zwiedzających czeka podróż przez epoki. Będą oni mogli poznać losy zlokalizowanych na Ostrowie Tumskim zabytkowych obiektów.

Warto też odwiedzić dach budynku głównego. Umieszczony został na nim taras, z którego rozpościera się  cudowny widok na cały Poznań.

fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak

View Comments

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej