PORTFOLIO

Centrum Wiedzy Kognitarium w Koszalinie. Praca dyplomowa studentek Politechniki Poznańskiej

Centrum Wiedzy Kognitarium w Koszalinie, to projekt który wykonały Zuzanna Siwek i Daria Pyjor na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej w ramach przedmiotu Projektowanie Obiektów Specjalistycznych pod okiem mgr inż. arch. Krzysztofa Frąckowiaka. Praca ta zdobyła główną nagrodę w kategorii Architektura w 41 edycji Konkursu im. Prof. Władysława Czarneckiego.
Celem projektu było stworzenie budynku biblioteki Politechniki Koszalińskiej, który stanowiłby rozbudowę kampusu przy ulicy Śniadeckich. Obiekt ten miał stać się „sercem” zabudowań uczelni, miejscem zdobywania wiedzy, ale równocześnie przestrzenią spotkań studentów.

“By podkreślić jego rangę, zdecydowałyśmy się na zlokalizowanie go na osi alei wytyczonej przez istniejące budynki laboratoriów. Sama działka, jak i najbliższa okolica, to w dużej mierze płaskie i puste przestrzenie, dlatego, by zniwelować efekt przytłoczenia, wprowadziłyśmy półotwartą strefę wypoczynku – wewnętrzny dziedziniec z zielenią i fontanną. Dynamiki tej prostej formie budynku dodało obrócenie bryły powyżej parteru o 10 stopni. Dzięki temu jej górna i dolna część zaczęły się przenikać, co zostało wykorzystane zarówno w projektowaniu zewnętrza, jak i wnętrz biblioteki.” – tłumaczą autorki Zuzanna Siwek i Daria Pyjor

Pod względem funkcjonalnym obiekt podzielono na trzy strefy. Pierwsza z nich – magazynowania wraz z pomieszczeniami technicznymi – znajduje się na kondygnacji podziemnej. Drugą – publiczną – usytuowano na poziomach 0 i 1. Składają się na nią wypożyczalnia główna wraz z filiami Biblioteki Lekarskiej i Publicznej Biblioteki Koszalińskiej, kawiarnia, strefa wystawiennicza, czytelnia główna, pokoje pracy indywidualnej, sale konferencyjne i zaplecza sanitarne.

Na poziomie 2 zlokalizowano strefę trzecią – biurową.Elewację wykończono naturalnymi materiałami, subtelnie podkreślającymi różnicę w ukształtowaniu brył – dolną część budynku obłożono płytkami ceglanymi o wydłużonym formacie w ciepłoszarym kolorze, natomiast górną – płytami z wapienia.

Treść opinii jury Konkursu im. Prof. W. Czarneckiego: „Dojrzały, bardzo dopracowany projekt o wysokich walorach estetycznych, osadzony w realnej sytuacji urbanistycznej. Uwagę jury zwróciło odważne, ale wysmakowane zastosowanie formy łuków oraz wyszukana „gra” głównych brył budynku. Bardzo wysoki poziom prezentacji projektu.”

Przypomnijmy, że niedawno publikowaliśmy pracę dyplomową Emila Michalczewskiego, który zaprojektował Winiarnię w Starej Przepompowni w Poznaniu. Praca Emila otrzymała nagrodę w konkursie im. Prof. W. Czarneckiego w kategorii “wnętrza”. O pracy Emila przeczytacie TUTAJ!

Czytaj też: Portfolio | Architektura w Polsce | Biblioteka  | Wnętrza | Poznań

źródło: Centrum Wiedzy Kognitarium w Koszalinie / Zuzanna Siwek i Daria Pyjor

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej