Categories: DESIGN

Ceramika polskiej marki Yird. Jej twórcą jest Aleksander Kozera

Kubki, talerze i inne obiekty spod szyldu Yird w większości trafiają do kawiarni i restauracji. Jednak niedawny debiut ceramiki Yird na Targach Rzeczy Ładnych w Warszawie to zapowiedź większego otwarcia na indywidualnych odbiorców, którzy do swoich domów chcą przenieść te małe cuda. Czym się wyróżniają?

Markę Yird założył Aleksander Kozera. Pracownia, w której powstają ceramiczne dzieła znajduje się w Warszawie. Przed laty mocno interesował się architekturą, ale postanowił skupić się na wzornictwie, którego projektowanie i tworzenie dostarcza mu satysfakcji. Markę założył z pasji do projektowania przestrzennego i technologii 3D oraz sztuki użytkowej. Słowo Yird w język gaelicki szkockim oznacza planetę Ziemię lub grunt. Projektant tworzy naczynia służące do picia oraz talerze. Ich forma jest efektem inspiracji, których Aleksander Kozera szuka w naturze.

W moich projektach harmonijnie zestawiam proste, geometryczne formy i linie z surową porcelaną szamotową, która swoją strukturą i kolorem przypomina naturalny kamień. Wyroby ceramiczne tworzę, wykorzystując metodę odlewania masy porcelanowej w formach gipsowych – mówi Aleksander Kozera.

Pierwszym etapem tworzenia przedmiotów jest wykonanie projektu oraz wydruk w 3D form macierzystych, które służą do dalszego przygotowania gipsowych form użytkowych do odlewania ceramiki.

Porcelana lejna, którą stosuję, jest wytwarzana według własnej receptury i powstaje poprzez upłynnienie i połączenie dwóch różnych rodzajów porcelany oraz dodanie czarnego szamotu i mieszanki odpowiednich tlenków metali – dodaje projektant.

Aleksander Kozera

W efekcie powstaje surowa porcelana, niepokryta szkliwem na zewnętrznej części naczynia, co podkreśla jej naturalny charakter. Wnętrze naczyń szkliwione jest transparentną glazurą, która nadaje ceramice funkcjonalność i działa jak soczewka, przez co kolory barwionych mas wydają się być intensywniejsze. Abstrakcyjny wzór, który można zauważyć na talerzach jest inspirowany marmurem i wykonany został z barwionych mas porcelanowych, które wylewane w odpowiedni sposób sprawiają, że każdy talerz jest unikatowy.

Czytaj też: Ceramika | Minimalizm | Polscy projektanci | Detal | whiteMAD na Instagramie

źródło: Yird ceramics 

Recent Posts

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej