ARCHITEKTURA

Dom Artystów – projekt studentów z Polski zdobył wyróżnienie

Projekt przygotowali Edyta Makowiec, Martyna Markowicz, Radosław Mazgaj i Magdalena Micek z Politechniki Krakowskiej. Ich koncepcja zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Hills of the Arts” zorganizowanym przez platformę Young Architects Competitions.

Młodzi projektanci stanęli przed zadaniem nadania nowej funkcji staremu budynkowi mieszkalnemu. Zmianie ulec miała osiemnastowieczna willa Altosimo, która znajduje się pod Turynem. Według nowej koncepcji powstanie tam hotel oraz centrum sztuki, gdzie artyści z różnych zakątków świata będą mogli spotykać się, wspólnie tworzyć i wystawiać sztukę dla gości z zewnątrz.

Bezpośrednią inspiracją do nadania projektowi nowej formy był symbol źródła. Woda jest tutaj początkiem wszystkiego.

Jako ludzkość nie bylibyśmy w stanie niczego bez niej dokonać. Samo źródło wody jest niczym impuls, bodziec do działania. Tak jak woda ma swoje źródło w jaskini, tak również sztuka miała tam swój początek, kiedy to ludzie pierwotni malowali na ścianach podziemnych grot otaczającą ich rzeczywistość. Mając to na uwadze, sercem „Wzgórza Artystów” stała się jaskinia — miejsce medytacji, gdzie artyści mogą wyciszyć się i rozwijać swoje pomysły – wyjaśniają autorzy wyróżnionego projektu.

Projektanci stworzyli całą ścieżkę, którą artyści mają podążać pracując nad dziełami sztuki. Artystyczna wędrówka ma rozpocząć się w jaskini określonej mianem „świątyni medytacji”. Projekt zakłada, że powstanie tam przestrzeń sprzyjająca twórczej pracy wymagającej skupienia. Kolejną przestrzeń stanowi Dom Artystów. Zaplanowano tam powstanie miejsca do organizacji warsztatów, teatr i mieszkania z prywatnymi pracowniami. Ostatnim obiektem jest galeria, w której organizowane będą wystawy. Galeria jest jednocześnie głównym wejściem do hotelu. Ten ostatni urządzono w odrestaurowanej willi Altosimo. Hotel wyposażony ma być w restaurację, strefę wellnes, której część znajdzie się pod ziemią.

W całym projekcie uwagę przyciągają nietypowe leje. To konstrukcje, które skupiają naturalne światło i przesyłają je do wnętrza. Dodatkowo leje zamontowane mają panele fotowoltaiczne i zbierają deszczówkę. Tym co jeszcze wyróżnia projekt studentów jest nietypowa technika wykonania wizualizacji. To ogromny atut, przyciągający uwagę.

Czytaj też: Ciekawostki | Wydarzenia  | Edukacja | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Edyta Makowiec, Martyna Markowicz, Radosław Mazgaj, Magdalena Micek

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej