Categories: ARCHITEKTURA

Dom-bliźniak w Zabrzu. Architekci całkowicie zmienili jego oblicze

Rozbudowa tak starego domu mogła wydawać się niemożliwa. Udało się to jednak architektom z pracowni BAAR, dzięki którym dom-bliźniak w Zabrzu zmienił się nie do poznania.

Realizacja, którą przedstawiamy to rozbudowa niewielkiego budynku o wielkości 3 pokojowego mieszkania, który zlokalizowany jest na poniemieckim osiedlu domów jednorodzinnych w Zabrzu. Dom połączony jest jedną ze ścian zewnętrznych z innym budynkiem. Inwestorzy to młoda rodzina z dwójką dzieci, która chciała dostosować go do swoich potrzeb.

Priorytetem stało się zwiększenie powierzchni użytkowej domu (w tym: dobudowa garażu i dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych) oraz stworzenie klarownego podziału urbanistycznego gwarantującego efektywniejsze wykorzystanie całej działki.

Ważnym elementem rozbudowy było także poszanowanie istniejącego charakteru zabudowy bliźniaczej. Wyraża się to głównie poprzez zachowanie gabarytów budynku od strony frontowej działki, kształtu dwuspadowych dachów, jak i rozbudowy w sposób nie zawłaszczający pierwotnej przestrzeni – rezygnacja z możliwości nadbudowy budynku.

Kluczowy moment projektu to pomysł na scentralizowanie najważniejszych przestrzeni życiowych domu w jednej strefie, znajdującej się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki temu otrzymaliśmy budynek, którego wnętrze przenika się z otoczeniem w sposób dogodny dla mieszkańców – opisują architekci.

Zewnętrznie centralizacja to nowa kubatura (wiatrołap, kuchnia, garaż), oddzielająca powstałe strefy – publiczną (podjazd) i półprywatną (ogród), dając mieszkańcom widok od środka na część wejściową domu jak i niewidoczny dla przechodniów ogród.

Wewnętrznie centralizacja to otwarta część dzienna ( serce domu – połączenie holu, kuchni, jadalni z pokojem dziennym ), która sprzyja kontaktom rodzinnym, ale daje też możliwość „rozejścia się” do oddzielnych części rodziców i dzieci, znajdujących się na przeciwległych krańcach domu.

W efekcie końcowym powstał nowoczesny i energooszczędny dom, który subtelnie wpisuje się w historyczną tkankę poniemieckiego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Odpowiadający na nowe potrzeby funkcjonalne mieszkańców, dający im duże poczucie prywatności ale też otwierający się na otoczenie. Dom o spójnym układzie funkcjonalno- przestrzenno-stylistycznym.

Czytaj też: Dom | Renowacja | Metamorfoza

źródło: BAAR
źródło: BAAR

lokalizacja: Zabrze
projekt: 2013
realizacja: 2015
powierzchnia: 220 m kw
inwestor: prywatny
architekci: Adam Radzimski, Karolina Rączka (BAAR)

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej