ARCHITEKTURA

Dom na skarpie w Katowicach. Z okien widok na łąki i las.

Jest prosty, pozbawiony ozdobników, został jednak zaprojektowany w mocno nachylonym terenie, z którym tworzy intrygująca relację. Działka znajduje się na przedmieściu Katowic, na zakończeniu wąskiej uliczki z typową zabudową jednorodzinną. Od strony wjazdu, w części frontowej teren utrzymuje poziom ulicy, następnie jego poziom płynnie, ale znacząco idzie w dół. Poznajcie dom na skarpie w Katowicach, który powstał w pracowni MUS Architekci. 

Działka wykazuje znaczący spadek terenu. Różnica między frontową jego częścią a końcowym punktem, to 8-10m. Poza granicą działki teren nadal opada. Z uwagi na to cały obszar bardziej nadaje się na górkę saneczkową niż na działkę budowlaną. I choć teren wydaje się kiepski pod zabudowę to jednak ma on jeden niepodważany walor krajobrazowy – otwiera się na duży, niezabudowany i atrakcyjny widokowo obszar. Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworząca dobrą relację z zastanym terenem.

IDEA
Pomysł na dom na skarpie w Katowicach był prosty i wynika on z wytycznych urbanistycznych. Liniowo rozłożony program funkcjonalny startuje w strefie wejściowej domu i przesuwa się wzdłuż wschodniej (północno – wschodniej) granicy działki ignorując zbocze i spadek terenu. W ten sposób powstaje prostopadłościan położony w strefie podjazdu na ziemi a następnie unoszący się nad zboczem góry w głębi działki.
Dom jest zamknięty od strony zabudowanej działki sąsiedniej, natomiast całkowicie otwiera się na ścianę lasu oraz widok na otwartą przestrzeń poza terenem opracowania.


FUNKCJA
Program funkcjonalny domu o powierzchni ok.100m2 jest prosty i typowy, składa się z pokoju gościnnego, łazienki, pomieszczenia gospodarczego, kuchni z jadalnią i salonem oraz sypialni z łazienką.Prostopadłościenna bryła domu jest znacząco podniesiona nad poziom terenu działki Postawiliśmy ją na dwóch masywnych żelbetowych tarczach, dzięki czemu dom góruje nad otoczeniem i ma wspaniały widok na korony drzew oraz w dalszej części na położony niżej rozległy teren otwartych łąk.

Z salonu, sypialni oraz łazienki mamy dostęp do tarasu znajdującego się na poziomie domu oraz zlokalizowanego kilka metrów niżej – tarasu naziemnego, dostępnego poprzez lekkie schody stalowe schodzące do poziomu terenu. Dodatkowym atutem podniesionej bryły domu jest możliwość stworzenia zadaszonego tarasu – naturalnie przykrytego architekturą.

Konstrukcja, Materiały, Estetyka
Prostopadłościenną bryłę wspierają dwie masywne tarcze żelbetowe, które w domu stanowią podstawowe ściany wydzielające pomieszczenia. Rozdzielają one strefę wejściową, gospodarczą, od otwartej strefy dziennej oraz prywatną część nocną domowników. Elewacja zachodnia została w pełni przeszklona. Pozostałe ściany są w znaczącej części pełne, żelbetowe.

O architektach:
MUS Architekci to pracownia architektoniczna tworzona z pasją. Wielokrotnie nagradzana w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Nasze projekty cechuje funkcjonalność i pomysłowość. MUS to skrót angielskiego zwrotu made up space. MUS reprezentuje nasze podejście do architektury zaznaczając jej pierwotną genezę (wymyślanie, składanie i tworzenie przestrzeni). Słowa te zarówno razem jak i osobno na wielu poziomach nawiązują do sztuki tworzenia przestrzeni jaką jest Architektura. Biuro architektoniczne zostało założone w Katowicach przez duet śląskich projektantów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego, którzy współpracując od lat rozwijali warsztat i własną wizję architektury, co ostatecznie doprowadziło do powstania firmy MUS ARCHITECTS.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Katowice | Polska | Architekt | 

źródło: materiały prasowe / MUS Architekci 

Recent Posts

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej