ARCHITEKTURA

Dom w Mogilanach od Sayos Architects. Tu mniej znaczy więcej!

Dom w Mogilanach powstał w pracowni Sayos Architects, której założycielem jest architekt Łukasz Gromadziński. Jeśli mniej, znaczy więcej, to proste formy mogą w przejrzysty sposób nadać charakter obiektu i ukształtować jego architekturę. Mogilany są miejscowością zlokalizowaną na południe od Krakowa, na trasie drogi ekspresowej S7 w kierunku Zakopanego.
Okolica charakteryzuje się wyraźnie zarysowanymi wzgórzami, część z nich posiada wysokie walory widokowe, ze względu na południową ekspozycję skierowaną na panoramę Tatr. Działka, na której zaprojektowano dom w Mogilanach, jest wąskim pasem o dużym nachyleniu. Począwszy od poziomu drogi dojazdowej, teren nieprzerwanie pnie się w górę. Obrys domu został rozciągnięty wzdłuż osi działki oraz wpisany pomiędzy boczne granice nieruchomości. Wizytówkę domu stanowi frontowa elewacja, skierowana na południe.
Archetypowy kształt domu dopełnia bryła garażu zlokalizowana z boku głównej bryły budynku. Część mieszkalną oraz garaż wizualnie złączono dzięki okładzinie drewnianej, która została zastosowana na poziomie parteru. Pionowy układ wąskich desek tworzy horyzontalną linię zarysowaną wraz z szerokim oknem strefy dziennej oraz bramą garażową wykończoną tym samym materiałem elewacyjnym. Bryła poddasza została wysunięta poza obrys parteru, tworząc częściowe zadaszenie tarasu oraz ograniczając bezpośrednie przenikanie promieni słonecznych do wnętrza salonu. Kompozycję elewacji frontowej na poziomie poddasza wyznacza trapezowe okno wysokiej sypialni, otwartej pod krawędź połaci dachu.
,,Dom w Mogilanach to przykład architektury skomponowanej z prostych form, która w logiczny sposób stanowi odpowiedź na ukształtowanie działki oraz preferencje klienta. Przy użyciu trzech materiałów elewacyjnych: drewna, blachy oraz tynku, rozłożonych na dużych płaszczyznach uzyskujemy czytelną i łatwą w odbiorze kompozycję, która w połączeniu z geometryczną bryłą oraz detalem okien stanowi spójną całość.” – mówi architekt Łukasz Gromadziński, założyciel sayos.architects
o pracowni
sayos.architects, jesteśmy interdyscyplinarną pracownią architektoniczna z Krakowa realizującą projekty w różnej skali, dopasowane do potrzeb klienta indywidualnego oraz biznesowego. Projektujemy budynki oraz wnętrza. W pracy dążymy do stworzenia produktu projektowego, który staje się odpowiedzią na charakter lokalizacji, potrzeby zamawiającego oraz kapitał inwestycyjny. Ideałem jest rozwiązanie proste, ale nie przypadkowe – optymalne, rozumiane jako możliwie najlepsze w określonych warunkach. Gramy prostą geometrią, proporcją, materiałem, fakturą, barwą oraz czytelną ideą.
Więcej o Sayos Architects dowiesz się TUTAJ: www.sayos.eu.
O innej realizacji Sayos Architects przeczytasz TUTAJ: https://www.whitemad.pl/nowoczesny-dom-pod-gdanskiem/

źródło: www.sayos.eu

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej