ARCHITEKTURA

Dworzec w Pucku otwarty. Tak wygląda po przebudowie

Dworzec w Pucku zbudowany został w 1928 r. To piętrowy budynek z dwuspadowym dachem, który posiada dobudowaną część widoczną od strony placu. Kolejarze właśnie otworzyli go dla podróżnych po zakończonej przebudowie. Teraz gmach ma ceglaną elewację i nowe wnętrza. 

Przebudowa dworca trwała nieco ponad dwa lata. Zrealizowano ją w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pochodzący z 1928 roku dworzec już nie wygląda jak kilka lat temu. Wyższej części budynku przywrócono ceglany wygląd, natomiast niższą parterową, w której mieściła się dawniej ekspedycja kolejowa, odbudowano od podstaw, otynkowano i pomalowano na biało. Zyskała ona również aluminiowo-szklaną fasadę. Na elewacji pojawiły się nowe podświetlane szyldy z napisem „dworzec kolejowy” od strony miasta i z nazwą miejscowości od peronów, a także zegary. Budynek zyskał nowe oświetlenie.

We wnętrzu na pasażerów czeka hol oraz poczekalnia sezonowa. Obydwie przestrzenie urządzono nowocześnie oraz utrzymano w odcieniach bieli i szarości. Ciekawostką jest posadzka z odtworzonymi na wzór historycznych białymi i czarnymi płytkami z geometryczną bordiurą (element ozdobny podłogi), a także wyeksponowanie pomalowanej na szaro cegły w górnej części ścian. Uwagę zwracają podwieszane do sufitu, nowoczesne i kwadratowe oprawy oświetleniowe. Hol i poczekalnię wyposażono również w metalowe ławki, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów. W pobliżu zlokalizowano toalety. W budynku dworca przewidziano także pomieszczenia na wynajem: prawie 200-metrowy lokal na parterze, w miejscu dawnej ekspedycji oraz pomieszczenia biurowe na piętrze budynku.

Puck to kolejny ważny dworzec w województwie pomorskim, którego przebudowę zakończyliśmy w tym roku. Dzięki niej budynek nie tylko odzyskał swój historyczny wygląd, ale również stał się obiektem komfortowym, bezpiecznym i dostępnym dla wszystkich pasażerów. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył wszystkim podróżnym – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec w Pucku w 2010 r.:

fot. Ciacho5, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Obiekt ma być teraz przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdziemy tu obniżone okienka kasowe czy urządzania wzmacniające sygnał aparatów słuchowych, które pomogą w komunikacji z kasjerem. Wprowadzono również wiele usprawnień dla osób z dysfunkcjami wzroku. Wśród nich oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące z polami uwagi czy plany dotykowe budynku i jego otoczenia.

Cały budynek ocieplono, nowe są też okna, które mają redukować straty ciepła. Wprowadzono również system inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujący urządzeniami i instalacjami, który optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody, a także energooszczędne oświetlenie. Dla poprawy bezpieczeństwa budynek wyposażono w nowoczesne systemy monitoringu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Metamorfozę przeszło najbliższe otoczenie dworca. Ułożono nową nawierzchnię oraz zamontowano małą architekturę. Od strony północnej, w miejscu, gdzie znajdował się dworzec tymczasowy, powstanie wiata rowerowa. Pomiędzy nią a elewacją dworca, na niewielkim placyku, pozostawiono miejsce pod ustawienie food trucków w sezonie letnim.

Koszt przebudowy dworca w Pucku to 11,6 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót  było konsorcjum firm PBE ELBUD GDAŃSK S.A. i Modanta Sp. z o.o. z Zielonki, a projekt przebudowy dworca przygotowała pracownia architektoniczna TPF Sp. z o.o.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Metamorfoza | Cegła | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej