ARCHITEKTURA

Eksperci będą opiniować wygląd nowych pomników. Mają być ładniejsze

Przepisy, dzięki którym będzie można zadbać o odpowiedni wygląd pomników przyjęto 13 kwietnia w Warszawie. Nowe procedury mają zapewnić większy udział społeczny w ich powstawaniu, ale też lepszą jakość w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

Celem wprowadzenia nowych zasad jest nie ograniczenie budowania pomników, ale pilnowanie, by prezentowały wysoką jakość dbając o dobre imię postaci lub wydarzeń, które będą upamiętniać. Nowa procedura obejmuje pomniki, które mają stanąć na gruntach lub budynkach należących do m.st. Warszawy. Przepisy obejmują pomniki, popiersia, tablice, głazy pamiątkowe itp. W ramach nowych przepisów powstał Zespół do spraw pomników i upamiętnień, który ma doradzać prezydentowi Warszawy, w szczególności na etapie przygotowania uchwał “pomnikowych” na posiedzenia Rady Miasta.

W zespole znajdzie się 11 osób: przedstawiciele urzędu (Biuro Stołecznego Konserwatora, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Biuro Kultury), trzej radni/radne miasta, grupa ekspertów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy, Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa, miejskiej komisji architektoniczno-urbanistycznej oraz przedstawicielka Komisji Dialogu Społecznego.

Grupa złożona z osób prezentujących różne obszary (architektura, urbanistyka, sztuka współczesna, historia miasta) będzie także zasięgała opinii dzielnic i zaproszonych gości. Zespół będzie przygotowywał rekomendacje dotyczące wszystkich istotnych upamiętnień i pomników na terenie Warszawy – dotyczące treści, formy, lokalizacji. Będzie mógł także wskazywać na potrzebę przeprowadzenia konkursów, szczególnie w przypadkach ważniejszych pomników i miejsc, w których miałyby one stanąć. Dopiero po takiej dyskusji, przygotowaniu i późniejszym uwzględnieniu wytycznych, projekty inicjatyw będą dalej procedowane przez rady dzielnic i Radę Miasta.

Pomnik Marii Wittek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, fot. Cezary Piwowarski, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Ostatnie lata przyniosły bardzo wiele najróżniejszych propozycji nowych pomników. Warszawa zapełnia się kolejnymi monumentami, a istniejące dotąd mechanizmy prawne nie zawsze pozwalały na wystarczającą dyskusję o ich idei, miejscu, czy formie.

Dzięki nowej procedurze prezydent będzie mógł zarządzać konsultacje społeczne w sytuacjach, gdy inicjatywy pomnikowe będą dotyczyły eksponowanych miejsc w przestrzeni miasta oraz szczególnie istotnych tematów.

Czytaj też: Pomnik cierpiącego Atlasa | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, fot. Kancelaria Sejmu, licencja: CC 2.0
Pomnik Agnieszki Osieckiej w Warszawie, fot. Adrian Grycuk, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 3.0

źródło: UM Warszawa

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej