DESIGN

Finał projektu Dom Polski. Elementarz dizajnu – wystawa online

Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, która realizowana jest w pięciu miastach Polski. Finał wydarzenia odbywa się w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Z powodu pandemii koronawirusa formuła wydarzenia musiała ulec zmianie. Wystawa polskiego designu odbyła się online, na szczęście organizatorzy umożliwili dostęp do oprowadzenia i rozmów, dzięki czemu wygodnie z domu można na chwilę przenieść się do szczecińskiej Akademii Sztuki.

W tym roku finał podzielony został na kilka części. Głównym punktem pierwszego dnia było spotkanie online, którego główny temat to: Dom Polski. Meblościanka z pikasami – książka Małgorzaty Czyńskiej jako główna inspiracja wystawy. Za wprowadzenie kuratorskie do projektu odpowiadała Monika Petryczko. Tego samego dnia odbyło się kolejne spotkanie poświęcone recyklingowi w muzeum. “Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt “ze śmietnika” staje się eksponatem?” – podczas tego spotkania goście mogli posłuchać Michała Błaszczyńskiego, kustosza w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu oraz Pawła Machometa – projektanta z pracowni “Rzuć Pan Okiem”.

Kolejny dzień upłynął pod hasłem “A jaki jest Twój dom polski?”. Organizatorzy podejmowali tu zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Tego dnia odbyło się też spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec.

Trzeci dzień wydarzenia odbył się 21 listopada. Tego dnia goście odpowiadali na pytanie “czy istnieje polski dizajn?”. Jednym z prelegentów był Kamil Białas, redaktor naczelny magazynu whiteMAD. Nagranie zamieściliśmy w dolnej części artykułu.

Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy tj. do 30.11.2020 codziennie prezentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie. Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO.

Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęto tworzenie elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako videoprezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu. Video-wizytówki można oglądać także ONLINE. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada. Szczeciński finał poprzedziły działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, w których odbyły się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami. Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się jeszcze epilog wystawy w Świnoujściu. Więcej na oficjalnej stronie miastoholizm.pl.

Organizatorem i realizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MiastoHolizm, kierownikiem Monika Petryczko a kuratorką Małgorzata Czyńska. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj więcej: Wydarzenia  | Ciekawostki | Ceramika | Meble

źródło: Dom Polski

View Comments

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej