Elementarz dizajnu

Finał projektu Dom Polski. Elementarz dizajnu – wystawa online

Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, która realizowana jest w pięciu miastach Polski. Finał wydarzenia odbywa się w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Z powodu pandemii koronawirusa formuła wydarzenia musiała ulec zmianie. Wystawa polskiego designu odbyła się online, na szczęście organizatorzy umożliwili dostęp do oprowadzenia i rozmów, dzięki czemu wygodnie z domu można na chwilę przenieść się do szczecińskiej Akademii Sztuki.

W tym roku finał podzielony został na kilka części. Głównym punktem pierwszego dnia było spotkanie online, którego główny temat to: Dom Polski. Meblościanka z pikasami – książka Małgorzaty Czyńskiej jako główna inspiracja wystawy. Za wprowadzenie kuratorskie do projektu odpowiadała Monika Petryczko. Tego samego dnia odbyło się kolejne spotkanie poświęcone recyklingowi w muzeum. “Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt “ze śmietnika” staje się eksponatem?” – podczas tego spotkania goście mogli posłuchać Michała Błaszczyńskiego, kustosza w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu oraz Pawła Machometa – projektanta z pracowni “Rzuć Pan Okiem”.

Kolejny dzień upłynął pod hasłem “A jaki jest Twój dom polski?”. Organizatorzy podejmowali tu zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Tego dnia odbyło się też spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec.

Trzeci dzień wydarzenia odbył się 21 listopada. Tego dnia goście odpowiadali na pytanie “czy istnieje polski dizajn?”. Jednym z prelegentów był Kamil Białas, redaktor naczelny magazynu whiteMAD. Nagranie zamieściliśmy w dolnej części artykułu.

Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy tj. do 30.11.2020 codziennie prezentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie. Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO.

Elementarz dizajnu


Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęto tworzenie elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako videoprezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu. Video-wizytówki można oglądać także ONLINE. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada. Szczeciński finał poprzedziły działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, w których odbyły się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami. Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się jeszcze epilog wystawy w Świnoujściu. Więcej na oficjalnej stronie miastoholizm.pl.

Organizatorem i realizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MiastoHolizm, kierownikiem Monika Petryczko a kuratorką Małgorzata Czyńska. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj więcej: Wydarzenia  | Ciekawostki | Ceramika | Meble

źródło: Dom Polski