DESIGN

Gdynia: na nadmorskim bulwarze stanęły nietypowe meble

W lipcu na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego stanęła nowa instalacja miejska. „Iloczyny“ Izabeli Bołoz to trzeci, po „Zielonych Pagórkach“ i „Długim Pikniku“ punkt na trasie gdyńskiego szlaku rekreacyjnego Trawa do Rzeczy. Projekt organizowany jest przez Centrum Designu Gdynia.

Celem inicjatywy Trawa do Rzeczy jest tworzenie szlaku rekreacyjnego, prowadzącego przez parki i zielone skwery w gdyńskim Śródmieściu, gdzie design zajmuje swoje stałe miejsce. Za jego sprawą Centrum Designu Gdynia dąży do wykreowania przestrzeni sprzyjających integracji i kreatywnej zabawie, przypominając jednocześnie o zaletach wypoczynku na trawie. Inauguracja projektu miała miejsce w 2013 r. w Parku Rady Europy, gdzie zgromadziliśmy się wokół 14-metrowego stołu „Długi Piknik“. Trzypoziomowy mebel do dziś zachęca gdynian do wspólnych posiłków wśród miejskiej zieleni. Rok później Skwer Sue Ryder został wzbogacony o zespół trzech pagórków sprzyjających rekreacji. W tym roku na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego stanął kolejny obiekt małej architektury odpowiadający na potrzeby zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców Gdyni.

Oficjalne otwarcie „Iloczynów“ odbyło się 30 lipca podczas pikniku Trawa do Rzeczy, któremu towarzyszyły warsztaty dla dzieci i zajęcia z jogi. Barwna instalacja wpisała się w nadmorski krajobraz, stając się strefą wypoczynku i rozrywki. Modułowa konstrukcja pobudza dziecięcą wyobraźnię i zaprasza do spontanicznej zabawy, podczas gdy spragnionym wytchnienia służy jako tradycyjny mebel miejski. Prototyp „Iloczynów“ powstał na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days 2014, którego hasłem było „MIASTO+“. Izabela Bołoz wyjaśnia, w jaki sposób tożsamość miejsca wpłynęła na jej projekt: Zainspirowała mnie modernistyczna architektura miasta, bardzo charakterystyczna dla Gdyni. Istotnymi cechami tej architektury, pozbawionej jakichkolwiek ornamentów, są forma  i geometria. Architekci często w niespodziewany sposób łączyli ze sobą bryły, jednocześnie zachowując lekkość budynków. W swoim projekcie chciałam uwydatnić zjawisko przenikania się brył, gry z geometrią.  „Iloczyny“, tworząc nową przestrzeń, sprzyjają swobodnej integracji, o czym świadczy pozytywny odbiór projektu prezentowanego na międzynarodowych wydarzeniach takich jak Milan Design Week 2015.

Recent Posts

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Panuje tu unikalny klimat. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Jest niewielkie, ale sprytnie zaprojektowane. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na Starym Mokotowie w…

7 maja 2024

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej