ARCHITEKTURA

Panuje tu unikalny klimat. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Jest niewielkie, ale sprytnie zaprojektowane. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na Starym Mokotowie w Warszawie. Nowy rozdział w jego historii powstał za sprawą architektonicznej interwencji pracowni Anyszka Studio. Po zmianach powstało tu barwne wnętrze.

Pracując nad nowym projektem architektka Luiza Anyszka inspirowała się historycznymi kolorami przedwojennych wnętrz oraz klasycznymi elementami wystroju tamtych czasów. Inwestor chciał, aby powstała eklektyczna przestrzeń, odpowiadająca na współczesne potrzeby. Udało się. Mieszkanie jest jak podróż w czasie do przeszłości, ale ciągle osadzone w realiach XXI wieku.

Chcąc stworzyć większą przestrzeń dzienną architektka połączyła dwa pokoje i stworzyła duży salon. Zmiana układu pozwoliła wyodrębnić małą część biurową, relaksującą sypialnię oraz nieco powiększyć łazienkę. Część biurowa w tym projekcie miała ważne znaczenie, a oś salon-biuro stała się centralną we wnętrzu.

Fani dawnego wzornictwa zwrócą uwagę na przeszklone drzwi, które dzielą salon i część biurową.

Siedząc w salonie, przez wysokie szklane drzwi, możemy zajrzeć przez jasny korytarz do biura i odwrotnie. Stojąc natomiast na środku korytarza zobaczymy każdy kraniec mieszkania. Zabieg ten nadaje wnętrzu przestronności, lekkości i powietrza – tłumaczy Luiza Anyszka.

W projekcie wykorzystano naturalne materiały. Najwięcej jest elementów z kamienia i drewna. To podstawowe i ponadczasowe materiały, które nadają wnętrzu elegancji i sprawiają, że przestrzeń jest autentyczna. A właśnie na tym najbardziej zależy projektantce. Surowość kamiennych blatów w kuchni i łazience idealnie komponuje się z ciepłem drewnianych szaf i półek.

W salonie wrażenie robi ryflowana, drewniana szafa zakończona efektownym łukiem. Nawiązuje ona do kształtu prysznica, który znajduje się w łazience po drugiej stronie ściany. Powiększenie łazienki o przestrzeń prysznica była jednym z głównych zadań nowego układu funkcjonalnego. Projektantce zależało na zbudowaniu odrębnej, intymnej przestrzeni prysznicowej, schowanej w dużym metrażu mieszkania.

Urozmaiceniem części kuchennej jest powieszona tam ozdoba. Nad stołem unosi się pająk łowicki. Jest ukłonem projektantki do swoich łowickich korzeni. Jest to też część autorskiego projektu o nazwie Kalina, który współtworzy z architektem Dawidem Stępniem w projekcie o ludowości. Pająk przełamuje przedwojennego ducha miejskiej kamienicy swoją ludowością.

Wisienką na torcie są dodatki, które nadają wnętrzu życia i lekkości. Są to nieco ludowe, gliniane naczynia i żywe, cięte polskie kwiaty.

zdjęcia: Migdał Studio

projekt: Anyszka Studio

Czytaj też: Mieszkanie | Kamienica | Wnętrza | Art Deco | Eklektyzm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej