ARCHITEKTURA

Modernistyczna kamienica przy Grzybowskiej zionie pustką. Powstaną w niej luksusowe apartamenty

Modernistyczna kamienica stojąca pod adresem Grzybowska 73 w Warszawie powstała w latach 1935 – 1937 według projektu Szymona Syrkusa. Budynek przetrwał II wojnę światową i przez kolejne dekady służył mieszkańcom stolicy. Kilka lat temu zreprywatyzowany obiekt kupiła firma Ghelamco. Obecnie kamienica stanowi zaplecze techniczne dla ekipy budowlanej powstającego po sąsiedzku wieżowca The Bridge, a jej wnętrze zionie pustką. Inwestor ma jednak co do budynku konkretne, obiecujące plany.

Budynek wzniesiono w latach 30. XX w. dla firmy Hurewicz i S-ka, która prowadziła tu zakład graficzny. Był to w stolicy okres wielkiego modernistycznego boomu budowlanego. Projekt nieruchomości wykonał znany w kraju architekt Szymon Syrkus – autor wielu prestiżowych willi np. na Saskiej Kępie czy osiedli mieszkaniowych m.in. w Łodzi, a także współtwórca awangardowych grup Blok i Praesens. Kamienica przy Grzybowskiej 73 nie była zwykłą czynszówką, lecz obiektem o podwyższonym standardzie, gdzie na mieszkanie mogli pozwolić sobie tylko zamożniejsi mieszkańcy stolicy.

Kamienica w 2016 r. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Przed wojną lokale były podłączone do centralnego ogrzewania, miały wszelkie udogodnienia i tzw. służbówki, a kamienica posiadała windę ze stylowymi drzwiami. Fasada budynku to czysty funkcjonalizm. Przyziemie było licowane brązowym klinkierem, co kontrastowało z jasnym tynkiem wyższych kondygnacji. Lekkości całej konstrukcji nadawały długie pasy okien rozdzielone pośrodku wąską szczeliną okna termometrowego, doświetlającego klatkę schodową. Kamienica przy Grzybowskiej 73 od lat była zaniedbana. Kiedy w jej sąsiedztwie rozpoczęła się budowa wieżowca The Bridge, w pozbawionym lokatorów obiekcie wyburzono niemal całe wnętrze. Z dawnej eleganckiej kamienicy została jedynie klatka schodowa i zewnętrzne mury. W ramach prac zamontowano specjalną stalową konstrukcję wsporczą, która trzyma ocalałe ściany i chroni je przed zawaleniem. Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, więc wnętrza nie podlegały ochronie. Zniknęły zgodnie z prawem.

Grzybowska 73 w 2012 i obecnie. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0 i whiteMAD/Mateusz Markowski

Jak informuje inwestor, istnieją konkretne plany co do przyszłości kamienicy. Obiekt zostanie odbudowany i odzyska dawny blask – zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Elewacja w części parterowej otrzyma okładzinę z terakotowych płytek o ciemnym, wiśniowo-brązowym kolorze – charakterystycznych dla wielu innych architektonicznych realizacji z tego okresu. Powyżej z kolei pojawi się tynk zatarty z piaskiem rzecznym oraz drewniana stolarka szerokich pasów okien. Dodane zostaną też elementy, których wcześniej nie było, m.in. podziemny parking samochodowy oraz komórki lokatorskie, a także niewielkie, ale eleganckie lobby wejściowe. W parterze budynku powstanie lokal usługowy z wejściem od strony ul. Grzybowskiej i od placu Europejskiego.

Kamienica obecnie, w tle powstający The Bridge. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Szeroko zakrojony zakres prac budowlanych wewnątrz kamienicy wynika ze stanu technicznego budynku, który przez kilkadziesiąt lat nie doświadczył żadnego remontu. Wnętrze było w fatalnej kondycji i podjęto decyzję o jego usunięciu. Inwestor zapewnia, że kamienica będzie przystosowana do najwyższych współczesnych standardów mieszkaniowych, a po zakończeniu prac znajdzie się w niej kilkanaście apartamentów klasy premium. Nad projektem pracuje ta sama pracownia, która jest zaangażowana w trwającą po sąsiedzku inwestycję – budowę wieżowca The Bridge i renowację Bellony, czyli Polsko Belgijska Pracownia Architektury PROJEKT, doświadczona w renowacjach i rekonstrukcjach obiektów historycznych.

Grzybowska 73 w 2021 i dziś. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0 i whiteMAD/Mateusz Markowski

Prace nad renowacją kamienicy mają zakończyć się na przełomie I i II kwartału przyszłego roku, co zbiegnie się z oddaniem do użytku The Bridge i przebudową ulicy Grzybowskiej, która stanie się przyjazną miejską ulicą z szerokimi chodnikami, ścieżką rowerową i większą ilością zieleni.

Zatem kamienica przy Grzybowskiej 73, pomimo znacznej ingerencji w jej wnętrze, niebawem odzyska dawny blask i powita nowych lokatorów. Czekamy na pierwsze wizualizacje, które są w przygotowaniu.

 

Źródło: Ghelamco, miastarytm.pl, Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Kamienica w 2016 r. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0
Ściana szczytowa z resztkami muralu Unitry, rok 2021. Autor zdjęcia: mamik/fotopolska.eu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Kamienica obecnie. Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej