DESIGN

Interwencje polskiej policji na słynnych obrazach. Jarek Kubicki przerobił dzieła sztuki

32nd day of Quarantine to projekt, którego twórcą jest Jarek Kubicki – artysta i fotograf, absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor umieścił na znanych obrazach sylwetki polskich policjantów, którzy podejmują interwencje wobec zwykłych obywateli. To nawiązanie do obecnie panującej sytuacji w Polsce.

Jarek Kubicki od samego początku pandemii zastanawiał się, w jaki sposób może opisać to, co się dzieje, korzystając z dostępnych mu środków wyrazu. W ciągu ostatnich dni w mediach tradycyjnych oraz społecznościowych pojawiają się informacje o działaniach policji, które wyglądają na zwykłe nadużycie prawa. Działania te związane są z panującą kwarantanną – ludzie karani są za jazdę na rowerze, bieganie, nawet jeśli sport uprawiają w pojedynkę i z dala od terenów zamieszkałych.

To sprowokowało mnie do stworzenia serii 32nd day of Quarantine, która odniesie się do tej sytuacji w sposób lekki, bazujący na znanych powszechnie dziełach sztuki a jednocześnie pozwoli skanalizować społeczną frustrację. Bo nie mam wątpliwości, że podzielam tu odczucia dużej części społeczeństwa: poczucie zagubienia w mętnych przepisach, zupełnie sprzeczne ze sobą wytyczne (od zgody na aktywność fizyczną, którą możemy przeczytać na rządowej stronie o zasadach kwarantanny do gigantycznych mandatów wypisywanych tym, którzy te informacje wzięli na serio) i wrażenie, że ta sytuacja jest wykorzystana przez służby do nabicia sobie statystyk. Do tego można odnieść wrażenie, że wyłapywanie pojedynczych rowerzystów i biegaczy to jedyne, w czym nasze Państwo jest dziś naprawdę skuteczne – tłumaczy autor serii obrazów.

Sytuacja, w której znalazło się kilka miliardów ludzi na świecie jest wyjątkowa. Miliony tracą poczucie bezpieczeństwa, boją się o swoje zdrowie i ekonomiczną przyszłość. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą inni, rodzina, znajomi, sąsiedzi, często też osoby, których wcześniej nie znaliśmy. Miasta opustoszały, a przebywanie w zamknięciu jest z każdym dniem trudniejsze. Cała nasza aktywność przeniosła się do mieszkań, a komunikacja z bliskimi odbywa się wyłącznie przez rozmowy przez telefon lub internet.

Wygląda trochę, jakby świat wirtualny zamienił się miejscami z tym realnym: mamy puste miasta i pełne chat-roomy, relacje dokonują się przez sieć i tam też, moim zdaniem, powinna być teraz sztuka – mówi Jarek Kubicki.

W przygotowanej przez niego serii można znaleźć sylwetki polskich policjantów, które naniesione zostały na obrazy między innymi Aleksandra Gierymskiego, Edvarda Muncha, Edwarda Hoppera i Paula Fishera. Dzięki temu autor doskonale oddał emocje, które towarzyszą obecnie wielu Polakom.

Więcej prac Jarka Kubickiego znajdziecie na jego oficjalnej stronie tutaj.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Sztuka | Kultura

źródło: Jarek Kubicki

View Comments

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej