DESIGN

Jak wielka pajęczyna. Instalacja Ludwiki Ogorzelec w Busku-Zdroju

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki od wielu lat stara się tchnąć ducha kultury i sztuki w Busku-Zdroju i uchwycić genius loci świętokrzyskiego uzdrowiska. W przestrzeni niewielkiego kurortu powstała rzeźba mieszkającej w Paryżu i tworzącej w wielu krajach na świecie Ludwiki Ogorzelec. Tym razem na oczach widzów wykonała szczególne dzieło. Przezroczysty celofan stworzył lekko rozświetloną białą strukturę unoszącą się ponad głowami przechodniów, a całość została umiejętnie wkomponowana w korony drzew pełnego zieleni uzdrowiska.

Dzieło powstało kilka dni temu w samym sercu Buska-Zdroju, tuż obok XIX-wiecznego budynku willi Bristol, gdzie ma swoją siedzibę hotel Bristol ART & Medical SPA. Od kilku lat jest ono miejscem, w którym łączy się historyczne dziedzictwo oraz sztuka współczesnych polskich twórców (więcej na ten temat pisaliśmy w whiteMAD tutaj). Tym razem przestrzeń tego miejsca odmieniła Ludwika Ogorzelec, artysta-rzeźbiarz, od 1985 roku mieszkająca i tworząca w Paryżu.

“Site specific”, czyli co tak naprawdę?

„Krystalizacja przestrzeni”, bo taką nazwę nosi cały cykl jej prac, to twórcza akcja “site specific”. W tej dziedzinie od wielu lat specjalizuje się właśnie Ludwika Ogorzelec, a jej prace były i są uznawane przez znawców sztuki na całym świecie. Na czym polega ten rodzaj sztuki? W skrócie chodzi o twórczą interwencję w zastaną przestrzeń w celu jej przedefiniowania. – Tak stało się też w ostatnich dniach w Busku-Zdroju, gdzie dziełem jest sama przestrzeń – mówi Daga Rogers z Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki. – Krzyżujące się linie, które artysta wprowadza w przestrzeń, pomagają oku zobaczyć coś, co jest niewidzialne. Są konturem w procesie krystalizowania przestrzeni, czyli subiektywnego jej podziału na wyodrębnione, ale istniejące obok siebie bryły, do których artysta zaprasza człowieka. To odczucie natury estetycznej wynika z kontrastu między lekkością i ulotnością, a geometrycznym porządkiem i organizacją linii dzielącej przestrzeń, w której widz się znalazł. Tego typu sztuka konceptualna doskonale wpływa pozytywnie na krytyczny odbiór sztuki i wywołuje refleksję wśród widzów – opisuje.

W stworzonym w Busku-Zdroju dziele Ludwiki Ogorzelec naprężone między słupami i kasztanowcami krzyżujące się linie tworzą konstrukcję, która ustanawia przestrzeń, w którą zanurzy się każda osoba spacerująca aleją. Tytuł pracy “Genius Loci“ (czyli “Duch miejsca”), który został nadany przez samą Ludwikę Ogorzelec, odnosi się do wyjątkowego miejsca w przestrzeni Buska-Zdroju, jakim jest właśnie przywołany Hotel Bristol ART & Medical SPA i realizowane tu przedsięwzięcia artystyczne.

Rzeźba jest dla nas artystycznym przedefiniowaniem przestrzeni, ściśle wynikającym ze specyfiki miejsca i programu twórczego Ludwiki Ogorzelec. Zachęcamy wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia w najbliższych miesiącach Buska-Zdroju, które jest niezwykle piękne o tej porze roku. Instalacja stworzona przez Ludwikę Ogorzelec będzie prezentowana tutaj aż do 11 listopada i naprawdę warto skorzystać z możliwości zobaczenia jej pracy na własne oczy – mówi Wojciech Tworek, General Manager Hotelu Bristol ART & Medical SPA i jeden z pomysłodawców inicjatywy.

fot. K. Pęczalski

WhiteMAD jest patronem medialnym przedsięwzięcia. Więcej o artystycznych działaniach realizowanych w świętokrzyskim kurorcie także przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki można znaleźć tutaj.

O Ludwice Ogorzelec:

Ludwika Ogorzelec ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1983 roku. Od 1985 roku mieszka w Paryżu. W latach 1985–87 kontynuowała swój autorski program twórczy w pracowni prof. Césara w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Już w 1986 wystawiała w salonach de la Jeune Sculpture, d’Automne, Réalités Nouvelles, de mai 44e. Rozpoczęła wówczas współpracę z prestiżową Galerie Barbier Beltz w Paryżu. W kolejnych latach realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu. W wielu państwach wielokrotnie. Prace Ludwiki Ogorzelec były już wielokrotnie prezentowane w Polsce.

Prawie zawsze jej pokazy, a później prace site-specific, były wydarzeniami przyciągającymi uwagę mediów. Krytycy pisali o jej nowatorskim widzeniu rzeźby i przestrzeni, zwłaszcza w latach 80. i 90., o oryginalnej estetyce jej prac. W 2007 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną, a następnie w zakonspirowanej Solidarności Walczącej we Wrocławiu w latach 1980–85.

źródło: Nowa Przestrzeń Sztuki

Czytaj też: Sztuka | Kultura | CiekawostkiPolscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski
fot. K. Pęczalski

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej