ARCHITEKTURA

Jest bardzo nietypowa. Kaplica we Wrocławiu wykonana z barier energochłonnych

Nietypowa kaplica zbudowana została we Wrocławiu w dzielnicy Żerniki. Jej projekt przygotowali architekci z biura Maćków Pracownia Projektowa.

Kaplica stanęła w bezpośrednim sąsiedztwie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Do jej budowy wykorzystano stare bariery energochłonne stosowane na skrajach autostrad. To elementy powypadkowe, zdemontowane przez drogowców. Aby mogły być ponownie wykorzystane bariery najpierw wyprostowano i nadano im pożądaną formę.

Poszczególne fragmenty zostały ułożone warstwowo – w ten sposób powstały ściany, na których oparto obręcz. Ta ostatnia wykonana jest z pięciu wielokątów foremnych obróconych względem siebie o połowę boku, w ten sposób architekci zapewnili sztywność konstrukcji. Zastanawiacie się, gdzie jest tutaj nawiązanie do strefy sacrum? Najwyższym punktem kaplicy jest element zwieńczony skromnym krzyżem ze stali. Naprzeciwko krzyża umieszczono ławkę wykonaną z drewna. Przebywając w środku dobrze widać wznoszenie się kręgu w stronę wiaduktu.

W 2019 r. kaplica została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Konstrukcja nominowana była w kategorii “przestrzeń publiczna”.

Cieszymy się bardzo, ponieważ w Polsce bardziej prestiżowego wyróżnienia otrzymać nie można. Zdajemy sobie sprawę, że kapliczka jest niesztampowym obiektem sakralnym. Nie wiedzieliśmy, jak opinia publiczna zareaguje na taki pomysł – powiedział dziennikarzom serwisu Wrocław Nasze Miasto architekt Zbigniew Maćków.

Kaplicę zbudowano we współpracy z parafią św. Wawrzyńca, która znajduje się na wrocławskich Żernikach. Jesteśmy pełni podziwu dla odwagi proboszcza parafii, który poparł budowę kaplicy w tak nietypowej formie. Okazuje się, że bez przepychu można stworzyć miejsce do kontemplacji. Zespołowi Maćków Pracownia Projektowa gratulujemy pomysłu!

Czytaj też: Wrocław | Meble miejskie | Kościół  | Recykling

fot. E. Matula

fot. Maciej Lulko, źródło: Maćków Pracownia Projektowa

View Comments

  • Szanowny Panie.

    Pańska opinia dobitnie pokazuje, jak skrajnie różne mogą być oceny dokładnie tego samego przedmiotu, elementu, w każdym razie czegoś widocznego jak na dłoni. Żadnych przekłamań, żadnych niewiadomych, żadnych domysłów. Widzimy dokładnie to samo, ale... oceniamy zupełnie odmienne.
    I choć zdążyłem się już przyzwyczaić do coraz bardziej ugruntowujących się cech współczesnej "sztuki" mających na celu jedynie zwrócenie na siebie uwagi, zaszokowania, wywołania kontrowersji, to pogodzić się z tym nie mogę.
    W tym przypadku jednak szczególnie jestem pod wrażeniem... Pańskiego entuzjazmu na temat tego "dzieła"... I nie łączę mojej opinii z wielkim oburzeniem większości mieszkańców osiedla, które zamiast długo oczekiwanego ronda dostało szkaradną kupę złomu. Tak na marginesie- i tak dobrze, że nikt od nas nie żądał oznak wdzięczności za ten wspaniały dar.
    Dla mnie osobiście ten wytwór jest wielkim nieporozumieniem w kilku wymiarach. Żadną kaplicą i miejscem do kontemplacji nie jest, bo nigdy nie widziałem tam żadnego wiernego, księdza też nie, przejeżdżam tamtędy kilka razy dziennie. Tłumów turystów i zainteresowania mediów też nie widać, a ideologia wykorzystania starych barier w ogóle do mnie nie przemawia i nie rozumiem, co miała symbolizować.
    Tak więc gratuluję całemu towarzystwu dobrego samopoczucia i jednoznacznych, pozytywnych ocen tego czegoś. Mnie się to nie podoba i tyle.

Recent Posts

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej