DESIGN

Rzeźba Piastowska w Poznaniu już gotowa. Jest dziwna i piękna.

Rzeźba Piastowska powstała na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w miejscu, w którym ponad tysiąc lat temu znajdował się gród Mieszka I. Rzeźba ma symbolizować kształt wałów obronnych i przypominać o korzeniach państwa Polskiego, które zrodziło się w tym miejscu.

Rzeźba inspirowana wałami obronnymi Mieszka I to dzieło Łukasza Gruszczyńskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Konstrukcja została wykonana z metalowej blachy, prezentując swoją futurystyczną formę – następnie rzeźbę pokryto drewnem pochodzącym z wykopalisk. Jak twierdzi wykonawca tego projektu, jest to symboliczne nawiązanie do dialogu form i przestrzeni wieków dawnych i współczesności.

Celem, który przyświecał wykonawcom projektu, było upamiętnienie świadectwa początków państwowości polskiej w Poznaniu. Zgodnie z koncepcją artystyczną rzeźba ma zobrazować skalę i przybliżony kształt grodowych wałów obronnych.

Rzeźba Piastowska nie jest jedyną nową atrakcją turystyczną. W ramach projektu trwają prace związane z odrestaurowaniem wnętrza zabytkowego kościoła Panny Marii in Summo, w planach jest rónież wykonanie ekspozycji Palatium Mieszka I wraz z kaplicą Dobrawy na Ostrowie Tumskim.

Badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu przy kościele Najświętszej Marii Panny zostały podjęte już w 1938 r. W wykopie na głębokości ponad 5 m odsłonięto wówczas konstrukcje drewniane, interpretowane jako pozostałości wału grodowego.

61 lat później w okolicy kościoła Najświętszej Marii Panny zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóćki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazł relikty palatium Mieszka I. W następnych latach archeolodzy odkryli też fundamenty pałacowej kaplicy, której renowacja rozpoczęła się dwa lata temu.

Projekt “Tu się wszystko zaczęło” jest wyceniany na 10 mln zł i  częściowo został wykonany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Więcej inwestycji z Poznania znajdziesz tutaj.

źródło: UM Poznań

Recent Posts

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Spodek w Katowicach ma już ponad 50 lat. Stanowi jedną z ikon polskiej architektury

Spodek to jedna z ikon polskiej architektury powojennej. Ta niezwykle odważna i nowatorska konstrukcja powstała…

7 maja 2024

Panuje tu unikalny klimat. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Jest niewielkie, ale sprytnie zaprojektowane. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na Starym Mokotowie w…

7 maja 2024

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej